Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) hétfőn közzétett ajánlása szerint a mélyfagyasztásból használatra felolvasztott BioNTech/Pfizer-oltóanyagokat tartalmazó bontatlan fiolákat a korábban megjelölt öt nap helyett akár egy hónapig (31 napig) is tárolni lehet normál hűtőszekrényben. Az új ajánlás szerint tehát hosszabb ideig elegendő fagyasztás helyett csak hűteni a Comirnaty vakcinát, amely így azokba az elszigetelt, vagy szegény térségekbe elszállítható, ahol az oltóanyagok mélyfagyasztása nehezen vagy egyáltalán nem megoldható.
Az EMA reményei szerint így az oltási kampányok tervezése és megvalósítása is könnyebbé válhat szerte Európában.
Az EMA szakértői bizottsága legutóbb március végén tettek közzé ajánlást a BioNTech/Pfizer-oltóanyag szállítására vonatkozóan. Aszerint a vakcina szállítása és hosszan tartó tárolása esetében elegendő a mínusz 25 és mínusz 15 Celsius-fok közötti hőmérséklet, a korábban jelzett mínusz 90 és mínusz 60 Celsius-fok helyett.
Hasonlóképp módosította a Pfizer/BioNTech vakcina felhasználási feltételeit idén februárban az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) is. A tengerentúli hatóság akkor azt közölte, hogy elegendő mínusz 20 fokon tárolni a Comirnaty vakcinát, de felhívta a figyelmet arra is, hogy így azonban legfeljebb két hétig használható fel az oltóanyag.
Azóta a Pfizer kikísérletezett egy új formulát. A koronavírus elleni vakcináját liofilizálásnak, azaz olyan tartósító eljárásnak vetette alá, amely során előbb megfagyasztják azt, majd az így keletkezett jegesített vakcinából kivonják a folyadékot. Az így kapott porállagú mRNS-t tartalmazó oltóanyagot már nem kell mélyfagyasztani, sőt mélyhűteni sem. Ezt a formulát április óta a 18 és 55 közötti korosztályon tesztelik, és ha beválik — azaz a jelenleg alkalmazott vakcinához hasonlóan biztonságosnak és hatékonynak bizonyul —, már jövőre bevethetik a lakosság tömeges oltása során.
Erről bővebben itt olvashat:
https://www.vg.hu/kozelet/egeszsegugy-kozelet/sokkal-tobben-kaphatnak-a-pfizer-vakcinajabol-3654391/
A Pfizer április végén kérte a változtatást engedélyezését az FDA-tól. Ha az amerikai gyógyszerfelügyelet jóváhagyja a kért módosításokat, az jelentősen bővítené a Pfizer potenciális piacát. A gyógyszercég már így is milliárdokat keresett a német BioNTechhel közös fejlesztésén. Csak az idei első negyedévben 3,5 milliárd dolláros bevétele volt a koronavírus elleni oltóanyag forgalmazásából, az év végéig pedig 26 milliárddal számol csak a vakcinából. Az amerikai cég kapacitásai az idén 2,5 milliárd adag legyártására elegendők, de jövőre már több mint 3 milliárd dózist dobna piacra. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a hétvégén jelentette be, hogy az unió 2023-ig 1,8 milliárd adag Pfizer/BioNTech-oltóanyag beszerzésére szerződött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.