A tavalyi visszaesés után idén márciusban már emelkedett a villamosenergia-fogyasztás: ilyen magas értéket öt éve nem ért el a tavasz első hónapjában – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) márciusi villamos energia piacmonitoring riportjából. A hazai villamosenergia-termelés közel 4 százalékkal volt magasabb, mint tavaly márciusban.
A bruttó villamosenergia-fogyasztás 3 százalékkal volt magasabb, mint 2020 márciusában,
ami egyben az elmúlt öt március legmagasabb értéke (4,06 TWh). Mint írták, a hazai termelés 3,8 százalékkal emelkedett, az össztermelés 61 százalékát a karbonmentes technológiák adták, ezen belül a naperőművek aránya 4,8 százalék volt. A változékony időjárás hatására a naperőművi termelés napi maximuma 270 MWh és 1300 MWh között ingadozott.
A másnapi piaci árak Európa-szerte magasabbak voltak a márciusban megszokott értékeknél.
Ehhez hozzájárult, hogy a német piacon folytatódott az alacsony szélerőművi termelés, és a szokásosnál nagyobb mértékben kellett a fosszilis termelőkre támaszkodni az ellátásban. A szén- és a gázerőművi termelés is emelkedett. Az elhúzódó hideg időjárás a szén- és gázárakat is emelte, miközben a historikus magasságokba szökő széndioxid-kvótaárak jelentősen növelték a fosszilis villamosenergia-termelés költségeit.
A CO2 drágulása a jövő évi villamosenergia-termékárakat is megemelte.
A német piacon 2011 óta nem látott szinten (56,8 €/MWh) zárta a hónapot a 2022. évi zsinórtermék ára, és a hazai piacon is elérte a 60 €/MWh-t.
Márciusban a szabályozási piacokhoz kapcsolódó költségek jelentősen emelkedtek. A hivatal vizsgálatot indított a kiegyenlítő energia költségek emelkedését okozó tényezők azonosítása és a szabályozói beavatkozás szükségességének meghatározása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.