Elképzelhető, hogy idén kisebb érdeklődés övezi majd a Magyar Telekom részvény-visszavásárlási (RV) aukcióját, mint tavaly, legalábbis relatíve, a felajánlható részvénymennyiséghez viszonyítva. Emiatt pedig az azonnali piacon kialakult utolsó vételárhoz képest akár 3-5 százalékos felár is ütheti az árverésen részt vevő befektetők markát – mondta el a Világgazdaság kérdésére Gaál Gellért, a Concorde Értékpapír részvényelemzője.
A hazai piacvezető távközlési szolgáltató május 10-én tette közzé, hogy részvény-visszavásárlási aukciót indít mintegy 10,2 milliárd forint
– azaz részvényenként 10 forint – értékben a részvényesek javadalmazása céljából. A tranzakcióra június 10-én, azaz e hét csütörtökön kerül sor.
Hasonló aukciós visszavásárlást amúgy a Telekom első ízben tavaly hajtott végre, ám akkor csak részvényenként 5 forintot költöttek. Gaál Gellért azonban nem csupán a tavaly óta kétszeresére duzzadó büdzsé miatt számít idén kisebb tolongásra az aukciót lebonyolító MMTS1 kereskedési rendszer körül, hanem a Magyar Telekom javuló helyzete következtében is.
Az előző évben ugyanis egyrészt a befektetőket hatalmas csalódás érte, amikor az előzetesen ígért 27 forintos osztalék helyett mindössze 20 forintot kaptak, amit nem tudott kompenzálni az RV-re elköltött részvényenkénti 5 forint sem. Másfelől akkor még a cég előtt álltak a nagy forrásigényű frekvencia-árverések is, amelyeken potenciálisan a Telekom régi mumusa, a Digi is részt vehetett.
Mindennek nyomán az aukción erős volt a túlkínálat, a spot árhoz képest pedig mindössze 1,5 százalékos felár alakult ki.
Aztán a Digi nem vehetett részt a frekvenciatenderen, a Magyar Telekom a vártnál olcsóbban jutott az 5G-s és az újra elnyert 4G-s sávokhoz, illetve nem utolsósorban parádésan sikerült a vállalat idei első negyedéve. Sőt a cég, ha a régóta hiányolt osztalékpolitikát nem is, de egyfajta, a részvényesi javadalmazásra vonatkozó keretrendszert mégis elfogadott.
Ilyen előzmények után tehát csütörtökön – amennyiben a cikk írásakor mérvadó 408 forintos kurzust vesszük figyelembe – hozzávetőlegesen 25 millió részvényt szerezhet meg a társaság, míg 5 százalékos, azaz 20 forintos felár esetén 23,8 millió darab kerülne a távközlési cég saját tulajdonába.
A Concorde részvényelemzője korábban észrevételezte egyébként, hogy
a 2020-as aukción a Magyar Telekom 59 százalékos részvénypakettel rendelkező tulajdonosa, a Deutsche Telekom (DT) egyetlen részvényt sem adott el.
Ennek következtében ha a visszavett részvényeket a magyar vállalat – a kommunikációjának megfelelően – ténylegesen bevonja, a DT tulajdoni hányada nagyjából 0,75 százalékkal nő. Ha pedig idén ugyanez lesz a helyzet, további 1,5 százalékkal nő a német anyacég befolyása. A trend a következő években is folytatódhat.
Mivel pedig a közkézhányadot birtokló befektetők tisztában vannak vele, hogy a 90 százalékos részesedés átlépése után a többségi tulajdonos köteles részvényeikre vételi ajánlatot adni, csak idő kérdése, hogy mikor esik le a tantusz, hogy ezt az opciót is meg lehet játszani.
A vételi ajánlat összegének tudniillik vagy az utolsó 180 nap során kialakult átlagárfolyamot, vagy az egy részvényre jutó saját tőke értékét kell elérnie – a kettő közül a magasabb összeget. Az egy részvényre jutó saját tőke jelenleg 595 forint, jövőre meg már 600 forint fölé kerülhet, és várhatóan azt követően is folyamatosan nőni fog, azaz szép hasznot zsebelhetnének be a részvényesek egy ilyen forgatókönyv esetén. Természetesen a Telekom bármikor stratégiát válthat, ami megint csak új helyzetet teremtene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.