A réz árának elmúlt évben tapasztalt duplázódását törte meg az a hír, hogy Kína bejelentette, piacra dobja tartalékait, a fém árának stabilizálása érdekében.
Az ázsiai ország egyébként a világ egyik legnagyobb rézfelhasználója,
a hírre többhavi mélypontjára, 9489 dollárra esett a réz ára, három hónapos szállításra a Londoni Fémtőzsdén (LME).
De a Távol-Keleten, Sanghajban (Shfe) is meredek árcsökkenést mértek, a júliusi jegyzések 2,8 százalékkal 10,685 dollár környékére estek. Helyi fémkereskedők szerint a heves reakció nem lesz tartós, ugyanis a tartalékok felszabadításáról szóló bejelentést már korábban megszellőztették, így
a piac már nagyjából beárazta azt.
A réz elmúlt évben mért heves áremelkedését egyébként az elektromos autók térnyerése, a szűkösebb kínálat, és a világszerte bejelentett nagy központi infrastrukturális beruházások is támogatták.
A meredeken emelkedő trend azonban már az utóbbi hetekben lassult, mínuszba is váltott, ami mögött elemzők több okot is felfedeznek. Ami biztos, hogy nem kizárólag a kínai vezetés nyilatkozatai okozták a trendfordulót.
Továbbra is igaz az, hogy a globális kereslet több, mint fele Kínából származik, így a kínai gazdasági ciklusok egyértelműen befolyásolják a többi ipari fém mellett a réz piacát is, sőt
a népszerű fémfajta ára jól monitorozza a konjunktúrát.
Fontos mutató a Yangshan réz prémium, azaz a kínai fizikai leszállítás esetén a londoni árakra fizetett felár, ami a kínai kereslet és az elérhető készletek nagyságától függ. Ez a szám azonban már jóval a kormányzati bejelentések előtt összezuhant, a kínai kereslet csökkenését, és a készletek növekedését jelezve.
Szakértők azonban a prémium csökkenéséből egyáltalán nem következtetnek a kereslet-kínálat egyensúlyba kerülésére, ugyanis a londoni (LME), és a chicagói (CMX) tőzsdék készletadatai nem is utalnak erre.
Meredeken csökkennek viszont a fizikai lehívások a sanghaji határidős tőzsdén, ami szintén a kereslet lanyhulására utal. Ebből ugyanis a szakemberek arra következtetnek, hogy a jövőben a londoni és amerikai tőzsdéken is beindulhatnak a készletnövekedések, amit az arbitrázs ablak bezárása is támogat.
A trend megváltozása a határidős görbéken is látszik.
Pár hónapja még a kereslet-kínálati egyensúlytalanság miatt az azonnali árfolyam a határidősnél magasabban volt, mára azonban a helyzet megváltozott, normalizálódott.
Elemzők szerint összességében jó esély van arra, hogy hosszú távon a jelenlegi árfolyamszinteknél jóval drágább lesz a réz, rövid távon azonban számtalan kockázat tépázhatja a réz kurzusát.
Ezek közül az egyik legjelentősebb rizikó a nyári szezonalitással magyarázható kínai keresletenyhülés, illetve a kínai kormány törekvései a nyersanyagárak megzabolázására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.