A CNBC amerikai csatorna egy órás dokumentumfilmet készített arról, hogyan sikerült a Moderna, valamint a Pfizer és a BioNTech gyógyszergyártó cégeknek rekordidő alatt, egy éven belül hatékony koronavírus elleni vakcinát kifejleszteniük.
2020 kezdetén még a Moderna vezérigazgatója, Stephane Bancel és Ugur Sahin, a BioNTech vezetője sem gondolta volna, hogy egy egész üzletág épül majd a koronavírus elleni vakcinákra — mesélték a CNBC-nek adott interjúban.
Bancel így emlékezett vissza a másfél évvel ezelőtti eseményekre:
Amikor Kínában lezárták Vuhant, felötlött bennem a kérdés: Mikor fordult elő utoljára, hogy egy egész várost lezártak egy fertőző betegség miatt? A következő futott át az agyamon: mit tudnak a kínaiak, amit mi még nem?
Bancel hajnalban már arra ébredt, hogy biztos volt benne, hogy újabb világjárvány küszöbén áll a világ.
Sahin, a BioNTech vezetője a következőképp emlékszik vissza:
Végeztem pár számítást, és rájöttem, hogy már túl késő van ahhoz, hogy megállítsuk a vírus terjedését.
— mondta.
Sahin azonban biztos volt benne, hogy a BioNTech — amely akkoriban a személyre szabott rákterápiával foglalkozott — fontos szerepet tud betölteni a járvány elleni küzdelemben. A cég így kapcsolatba lépett a Pfizerrel, és felvetette annak ötletét, hogy a hírvivő RNS technológiát alkalmazva közösen dolgozzanak a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésén.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója eleinte hezitált, de 2020 februárjának végén már ő is indokoltnak látta a közös munka fontosságát, majd azzal bízta meg kutatóit, hogy döntsék el, milyen megközelítést alkalmazzanak.
Kathrin Jansen, a Pfizer vakcinafejlesztési igazgatója elmondta, hogy minden létező technológiát megvizsgáltak, beleértve a fehérjealapú és a vektoralapú vakcinákat is, azonban mégis a kihívásokat rejtő mRNS alapú technológiát — mely eljárás alapján még egyetlen vakcina sem készült korábban — választották az oltóanyag-fejlesztéshez.
A Modernánál sosem volt kérdés, hogy a hírvivő RNS jelenti majd a jövőt – erre a technológiára alapozva hozták létre a céget 2010-ben. Mindez nem jelentette azonban azt, hogy nem vetődtek fel kérdések.
Még márciusban is sokan kételkedtek abban, hogy a vakcinák egyáltalán hatékonyak lesznek-e a vírus elleni küzdelemben. Sokáig úgy tűnt, meg kell védenünk álláspontunkat, miért is tartjuk fontosnak a vakcina kifejlesztését
— mondta Stephen Hoge, a Moderna elnöke.
Az emberek akkor kezdték el felismerni a vakcinafejlesztés fontosságát, amikor márciusban az Egészségügyi Világszervezet világjárvánnyá nyilvánította a koronavírus-járványt. Mi már tudtuk ekkor, hogy olyan oltóanyagot fejlesztünk, mely képes megállítani a világjárványt.
A cégek sikerrel jártak, a történelem legnagyobb vakcinaversenyének lehettünk szemtanúi az elmúlt másfél évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.