A Fővárosi Vízművek (FV) és a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) megvalósíthatja a 2021-2035 közötti évekre vonatkozó gördülő fejlesztési tervének (GFT) beruházási tervrészét – döntött a Magyar Energetikai Hivatal (MEKH), amely sorozatban bírálja el az ország számos más víziközmű rendszerére vonatkozó, hasonló kérelmeket. Ezen elbírálások nem mindig zökkenőmentesek:
a hivatal az FV és az FCSM tavaly beadott dokumentumai esetében is hiánypótlást írt elő, majd a társaságok maguk kérték az eljárás szüneteltetését, amíg kiderül, hogy decemberi közgyűlésén tulajdonosuk, a főváros mennyi pénzt szán a fejlesztésükre.
A közgyűlés mindkét társaság GFT-jének I. ütemét hagyta jóvá, ezekhez hozzá is rendelte a szükséges forrást.
A tervekre a MEKH bizonyos – amúgy kézenfekvő – feltételekkel bólintott rá. Mindenekelőtt azt írta elő, hogy a beruházások során szem előtt kell tartani a felszíni és a felszín alatti vizek védelmét. A most megcélzott munkák során jellemzően a vízművek által használt vízbázisok sérülhetnek Budapest több kerületében, néhány agglomerációs településen, továbbá a palackozással foglalkozó Élpak Zrt. XI. kerületi keserűvíz telepén.
Tizenöt éves gördülő fejlesztési tervének I. ütemében a vízművek a fővárosi víztermelő kutak fejlesztésére és azon kockázatok csökkentésére összpontosít, amelyek a vízminőséget veszélyeztethetik, illetve amiatt jelentkezhetnek, hogy az adott kapacitások mérete nem kielégítő. Szélsőségesen alacsony vízállás mellett ugyanis a kutak termelése már nem garantálhatja a stabil ellátást, ráadásul egyre gyakoribbak és hosszabbak az úgynevezett kisvizes időszakok. A fővárosi hálózatban emellett túl sok az ólomból készült vízvezetékek, ezek használata egészségügyi kockázatot rejt. E munkáihoz a vízművek saját forrás mellett uniós pénzt is felhasználna a Kehop-program terhére, ehhez már megkapta a kormány jóváhagyását. Az I. ütem tartalmaz hat további feladatot is, ezek a vízellátás biztonságának növelését szolgálják.
Az FV tervének II. és III. szakasza egyelőre forráshiányos, de a MEKH szerint előteremhet rájuk is a pénz, amikorra sorra kerülnek.
Ezekben az ütemekben a vízművek vízvezetékeket vált majd ki, illetve bővít, máshol hálózatokat újít fel, a vízminőség javításán dolgozik, és tűzcsapokat épít át.
Kehop és saját forrás, valamint önerő-támogatás áll többek között az FCSM tervének I. üteme mögött is. A Kehop terhére történő, és a kormány által már jóváhagyott, a pilisborosjenői önkormányzattal közös projektben a település szennyvíz-elvezető hálózatát csatlakoztatnák az érintett észak-pesti hálózatra. Uniós támogatás felhasználásával két olyan feladatot is listára vett az FCSM, amelyeknél a támogatás feltétele, hogy a társaság az érintett területen a csatornázott háztartások arányát a közműves ivóvízzel ellátottak közel 100 százalékra emelje. Az FCSM I-ütemes tervei között szerepel a XIII. kerületi Béke tér vízgyűjtő területén élő lakosok utóbbi években megnőtt szennyvíz-kibocsátásának és -elvezetésének biztonságos kezelése, a XVII. kerületben egy főgyűjtő csatorna tervezése és építése, az I. kerületben pedig egy szennyvíz-átemelési projekt.
A tervrész II. és III. üteme egyelőre az FCSM esetében is forráshiányos, de még ezek esetében is van idő a finanszírozás megszervezésére. Ezen ütemek során a társaság főgyűjtő csatorna építésére, korszerűsítésére, a szennyvíztisztító telepeken egyes munkákra, például záportározó létesítésére, a levegőztető rendszer korszerűsítésére, és a vegyszeradagoló rendszerek fejlesztésére készül.
Tavaly a vízművek 0,9 milliárd, a csatornázási művek 1,15 milliárd forintot költött beruházásokra az éves jelentése szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.