A magyar fél eddig azt az elvet követte, hogy nem kommunikál a tárgyalások lezárását megelőzően a Budapest Airport Zrt. visszavásárlásának részleteiről — erről a folyamatban magas szinten résztvevő forrás beszélt a VG-nek. Mint fogalmazott, ilyen információk a többi érintettől szoktak nyilvánosságra kerülni. Ez az állítás praktikusan a társaság jelenlegi tulajdonosi körére vonatkozik. A lapunknak tett kommentár nem kérdőjelezi meg a Bloomberg – az amerikai hátterű médiavállalat éppen egy éve hozta le, hogy egy magyar cégekből álló konzorcium ajánlatot tett a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető vállalatra – által a hétvégén közölt négymilliárd eurós vételi ajánlatot. Ugyanakkor mivel ez az összeg ezúttal is jó eséllyel a külföldi partnerek részéről származik, amit a vevői kör lapzártánkig nem erősített meg, egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni és nem tekinthető véglegesnek.
A Budapest Airport legnagyobb részvényese 55,44 százalékkal a német AviAlliance GmBH, amely lényegében egy kanadai nyugdíjalapot képvisel. A Malton Investment PTE szingapúri tőkealap 23,33, a Caisse de dépot et placement du Québec (ugyancsak kanadai nyugdíjalap) pedig 21,23 százalékban érdekelt.
A négy milliárd eurós árról nem először cikkez a Bloomberg:
már a nyár elején közzétette azt a számítását, hogy a Budapest Airport EBITDA-jának (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) húszszorosa lehet a piaci ár, ami a nettó hitelállománytól letisztítva bő 4 milliárd eurót jelentene.
Másfél hete pedig idézte Martin Fossati iparági tanácsadót, aki 4-5,5 milliárd euróra, átszámítva 1400–2000 milliárd forintra becsülte a társaság értékét.
Nem lehet kizárni, hogy ennek az árszintnek a kiszivárogtatása csupán az alkudozás része a felek között, ráadásul a légiközlekedést gyakorlatilag lenullázó Covid-járvány előtt is legfeljebb 3 milliárd euróról szólt egy esetleges tranzakció. Hazai szakértők ezzel összhangban a közelmúltban úgy vélekedtek - a VG-nek is -, hogy a vételár talán 1,7-2,8 milliárd euró között lehet, hozzátéve, hogy ettől akár mindkét irányban előfordulhat eltérés. Arra is emlékeztettek, a Budapest Airport papír szerinti értékéből le kell vonni azt a mintegy 500 milliárdos (1,5 milliárd eurós) hiteltömeget, amit a társaság nyilvántart a könyveiben. Igaz, a cég részvényesei részéről 5-6 milliárd eurós várakozások is napvilágot láttak.
Mindenestere a Bloomberg legfrissebb értesülései szerint bár a végleges döntés nem született meg, a tulajdonosok hajlanak arra, hogy 4 milliárd euróért eladják a Budapest Airportot.
Az üzletet még ebben az évben tető alá hozhatják. Fontos kiemelni, hogy a vásárlói oldal egy konzorciumot jelöl, amelyben a magyar állam is benne lehet valamilyen formában, de valószínűleg nem egyedüli vevő. Tehát a vételár egészét nem a költségvetésnek kell fedeznie. A tagok kiléte nem ismert, a leggyakrabban a Mol és az Indotek Csoport neve hangzik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.