BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napelem: a változások után is őrült roham várható

A jövedelemszámítás újragondolásával tisztult a kép a 200 milliárd forintos lakossági pályázaton, de mivel a napelemek világpiacát is árrobbanás és ellátási zavarok jellemzik, a kivitelezők nehezen adhatnak egy-másfél évig is fenntartható árajánlatot – mondta a VG-nek Mokry Tamás, a Tiszta Energiák Kft. ügyvezetője.

Szűkítették a résztvevők körét, de nem eléggé – mondta a VG-nek a több mint 200 milliárd forintos állami támogatású lakossági napelemes pályázatról Mokry Tamás, a hazai napelemes piac egyik legnagyobb szereplője, a Tiszta Energiák Kft. ügyvezetője. Rávilágított, hogy a bruttó éves jövedelemhatárt 4,85 millió forinton hagyták, azt viszont nem a háztartásban élők számával, hanem az ingatlan kenyérkereső résztulajdonosaival kell elosztani, például egy háromgyermekes család esetében nem öttel, hanem többnyire kettővel. Bár ez jelentős változás, a szakértő szerint a forráskeretet és a rendelkezésre álló időt tekintve így sem zárul kellő mértékben az olló. Továbbá a levegőben lóg a katás vállalkozók jövedelmének számítási módja, pedig ez is sokakat érint.

Lejjebb vitték a napelemes rendszerek elszámolható fajlagos költséghatárát is, 1 kilowattonként bruttó 485 ezer forintot megállapítva. Mokry Tamás úgy véli, egy éve még reális lett volna itt meghúzni a határt, csakhogy azóta 50 százalékkal drágult a napelem, az áremelkedés pedig  anyaghiánnyal párosul. Miután az ellátási zavaroknak 

és a drágulásnak még nincs vége, valamint a forint további gyengülése sem zárható ki, a 600 ezer forintos limit sem feltétlenül tükrözné a realitásokat. 

Most képtelenség megmondani, hogy jövőre a második negyedévben milyen áron tudunk napelemet vásárolni. Így nehéz olyan megalapozott ajánlatot adni, amely a pályázat átfutásával összhangban több mint egy évig érvényes

– mutatott rá a cégvezető, jelezve, hogy a támogatói okirat kiállításától 12–18 hónap van a megvalósításra.

Mokry Tamás, a Tiszta Energiák a Földért és az Emberért Kft. ügyvezetője

A vállalkozói szerződést is meglehetősen egyoldalúnak értékelte, mondván, az kizárólag a fogyasztót védi. Az is elgondolkodtató, hogy bár a felhívásban 5 kilowatt a felső határ, a leggyakoribb hazai rendszerméret 7–8 kilowatt, az pedig a felhívásban nem egyértelmű, hogy a többletigény hogyan elégíthető ki önerőből. A fajlagos költséghatárba Mokry Tamás szerint 

a 4 kilowatt alatti rendszerek egyáltalán nem fognak beleférni, azaz ha valakinek nincs minimum 4400 kilowattórás éves villanyszámlája, nem sok esélye lesz elindulni.

December 6-án nyílik a pályázat. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerint a nagy roham hatására a rendelkezésre álló keret 130 százalékánál felfüggesztik, de így ki sem derül, mekkora lett volna a valós igény – vázolta a szakértő. A másik megoldás az lenne, hogy nyitva hagyják a jelentkezést, és ha akár nyolc-tízszeres is a kereslet, pontszám szerinti sorrendet hirdetnek, így nem a gyorsaság dönt a támogatásokról. Mokry Tamás valószínűnek tartja, hogy a várható tömeges igényeket kielégítve a kiíró akár a későbbi ütemekre tartalékolt forrásokat is megnyitja, erre volt példa a szintén hazai forrású magánszemélyes villanyautós pályázatnál is, illetve legutóbb a Ginop Pluszban a vállalatok technológiaváltását célzó uniós kiírásnál. Ahhoz, hogy az informatikai rendszer ne dőljön össze, a kitöltőprogramnak legalább két héttel a beadási határidő előtt elérhetőnek kellene lennie.

Meglepő új Metár-tender

Jogászi bravúr, hogy a megújuló támogatási rendszer (Metár) Európai Unió által is jóváhagyott keretrendszerében ilyen pontosan lehetett célozni – reagált Mokry Tamás az október 15-én megjelent negyedik Metár-felhívásra. Csak minimum húsz éve üzembe helyezett, legalább részben megújuló (vegyes tüzelésű) erőműegységekkel, illetve ezek jelentős felújításával, fejlesztésével lehet indulni. A támogatható villamosenergia-mennyiség évi 300 gigawattóráról évi 870 gigawattórára nőtt, a kiosztható korlát pedig 450 millió forintról 17 milliárdra ugrott.

Mokry: Egy elégedett családra 20-30 elégedetlen juthat

Hiába áll rendelkezésre kétszázmilliárd forint a százszázalékos állami támogatású lakossági konstrukcióra, ha nem szűkítik a pályázók körét, egy elégedett családra végül húsz-harminc elégedetlen fog jutni – mondta a VG-nek Mokry Tamás, a napelemes piac egyik legnagyobb szereplője, a Tiszta Energiák Kft. ügyvezetője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.