A Rollin Technologies – leegyszerűsítve – egy e-roller-töltő állomás. A vállalkozás alapötlete 2019-ben született meg. A három alapító régről ismeri egymást.
Mindannyian Zalaegerszegre jártak gimnáziumba, osztálytársak voltak, és az intézmény kosárlabdacsapatában játszottak évekig.
Déri Huba később járműmérnökként végzett a BME-n, míg Dominkó Dániel ugyanott a gépészmérnöki, Tar Dávid pedig a Corvinus Egyetemen a pénzügyi mesterdiplomáján dolgozik.
Először nagyon nagyban gondolkodtak: e-roller-megosztó szolgáltatást terveztek létrehozni. Látva a globális trendeket, feltérképezve a lehetőségeket, világossá vált számukra, hogy e piacon nagyon tőkeerős cégek szerepelnek. Ezekkel egy hazai startup aligha tudja felvenni a versenyt. Viszont aki az e-roller-szolgáltatók működését hatékonyabbá teszi, az egy következő szintre emeli a szegmenst. Így jutottak el ahhoz a ponthoz, hogy az eszközöket rendszerezni és tölteni kell a közterületeken - írja a Figyelő. Eközben pedig a szolgáltatók működését is optimalizálják, úgy, hogy a töltési költségeket és a károsanyag-kibocsátást egyaránt csökkentik. Ebből a gondolatból született meg a Rollin e-roller-töltő és -dokkolóállomása.
Indulás
A kiforrott koncepcióval 2019 végén a csapat részt vett a BME Z10, a Startup Campus és a Hiventures közös akcelerátorprogramjában, melynek végén megkapták az első körös tőkebefektetésüket. Néhány hónappal később megnyerték az MVM Edison startupversenyt, s befektetési ajánlatot kaptak az MVM Zrt. tőkealapjától, az MVM Smart Future Lab Zrt.-től.
Az alapötlet szerint egyből az indukciós töltés fejlesztéséhez fogtak hozzá – ez jelenleg 85-87 százalékos hatásfokkal képes energiát átvinni.
Erre a megoldásra megszerezték a PCT-s oltalmat is, amely több mint 150 országban érvényes.
A gyártási költségek, az alapanyagárak növekedésére, valamint a piac aktuális helyzetére reagálva kidolgoztak egy olyan rendszert is, amellyel egyszerűbb és jóval költséghatékonyabb a gyártás és a telepítés. Ugyanazt a dokkolást és rendszerezést biztosítja. A különbség az, hogy az energiaátvitel plug-in elven, kábellel történik, nem indukciósan.
Célok
Az elmúlt hónapok intenzív tesztelési szakaszainak kiemelkedő eredménye, hogy a ZalaZone tesztpályán már működik a Rollin rendszere. Itt három állomást telepítettek, egyenként tíz dokkolóval és indukciós töltéssel.
A rövid távú célkitűzés, hogy a következő két-három évben, hazai városokkal, önkormányzatokkal, közlekedési szervekkel és e-roller-szolgáltatókkal együttműködve egy országos lefedettségű töltő- és dokkolórendszert építsenek ki.
Ez több száz, de akár több ezer dokkoló- és töltőállomást jelentene, s ezzel a szolgáltatók költségeinek az optimalizálása mellett rendezett városképet is biztosítanának.
A termékfejlesztési oldalon problémát okozott az alapanyagárak ingadozása a piacon, valamint a koronavírus-járvány következtében felborult ellátási lánc okozta alkatrészhiány. Minderre nagyon gyorsan kellett reagálni, ezért is fókuszáltak a gyártási idő és költség szignifikáns csökkentésére.
Üzlet
Ezenkívül a közterületre való kihelyezésnél az áramellátás szervezése szintén időigényes feladat. A Rollin töltése jelenleg indukciósan és kábellel is működik. Utóbbi az, amellyel a jelenlegi gyártási költségeket és a szerelhetőséget a középpontba helyezve piacra fognak lépni. Folyamatosan fejlesztik az indukciós energiaátvitelt is, mert számos előnye van: nincs fémes érintkező, így nincs korrodálódás – kopás- és időjárásálló.
Az üzletfejlesztés kapcsán felmerülő kihívás pedig abból ered, hogy nincs még hasonló szolgáltatás a piacon, miközben sok szereplő érintett egy-egy ilyen projektben.
A tervek szerint az első Rollin-állomások közterületen is elérhetők lesznek a közeljövőben. Mivel pedig a Rollin hardverfejlesztő cég, így a következő körös befektetést már jóval nagyobb volumenűre tervezik a fejlesztési, gyártási, raktározási és logisztikai költségek miatt.
A cikk a Figyelő hetilap legújabb számában került publikálásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.