Elutasította a Fővárosi Törvényszék a Nitrogénművek csoport azonnali jogvédelemre vonatkozó kérelmét a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) műtrágyakartellben meghozott határozatával szemben.
Ezzel a bíróság kimondta, hogy a Bige László nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó hat cégnek meg kell fizetnie a rájuk kirótt, összesen mintegy tizenegymilliárdos bírságot.
A GVH kedden kapta kézhez az erről szóló dokumentumot. A VG érdeklődésére ugyanakkor a versenyhatóság felhívta a figyelmet, hogy a döntés elsőfokú, nem jogerős, mivel az nyolc napon belül megfellebbezhető a Kúrián. Amennyiben a Nitrogénművek csoport él ezzel a lehetőséggel, a büntetést az idén már biztosan nem utalja át.
A GVH még október végén jelentette be, hogy a teljes hazai műtrágyapiacot érintő kartellt tárt fel, amely 2009 és 2016 nyara között zajlott. A 2017 őszén indult versenyfelügyeleti vizsgálat 11 cég ellen indult. Közülük bírságot végül nyolc kapott, amelyeket együtt rekordot jelentő 14,1 milliárd forintra szankcionáltak. A hivatal leginkább a hat, Bige László érdekeltségébe tartozó vállalatot találta sárosnak, mivel megállapításai szerint ezek szervezték a kartellt. A harmincnapos határidő leteltéig a Hőgyészi Agrokémia Kft. (1,13 milliárd, amelyre 24 hónapos részletfizetési engedélyt kapott) és a Cargill Magyarország Kereskedelmi Kft. (szűk kétmilliárd) is fizetett, a Nitrogénművek csoport azonban nem. A rá kirótt valamivel több mint tizenegymilliárd forint – a teljes bírság közel 80 százalékát – ügyében november végén keresetet nyújtott be, és azonnali jogvédelem iránti kérelemmel fordult a bírósághoz. Ennek keretében kérte a keresetlevél benyújtásának teljes halasztó hatályát is a GVH határozatára nézve.
Ezzel Bigéék első körben időt nyertek, hiszen a bírság végrehajtása ilyen esetekben nem foganatosítható a kérelem bírósági elbírálásáig. Sőt amennyiben a bíróság helyt adott volna a kérelemnek, a halasztó hatály akár több évre, a jogerős bírósági döntésig is érvényben maradhatott volna. Ez az opció elúszni látszik a Nitrogénművek csoport számára, amely viszont ezzel párhuzamosan a kartell megállapítását is megtámadta a bíróságon. Ezt a versenyhatóság erősítette meg lapunknak. Az illetékességi szabályok értelmében az ügyben szintén a Fővárosi Törvényszék jár el. A tárgyalás várható időpontját még nem tűzték ki.
A Bige csoport ugyan tagadja a műtrágyakartellt, a GVH súlyos körülményeket tárt fel. Ezek szerint a cégek jogsértő módon meghatározták a viszonteladóik számára a termékeik végfelhasználói árait, és hogy a terméket mely vevőknek adhatják el. A cégcsoport emellett jelentős évi minimum-vásárlásmennyiséget, illetve kizárólagosságot írt elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.