PayPal, Skrill, Wise, Revolut vagy éppen Simple és Barion, hogy magyar példákat is hozzunk. A többség, mármint a technológia iránt érdeklődő, pénzügyileg is előre járó, intenzív okostelefon-használók többsége valamelyik appot vagy közülük többet is letöltött és használ a mindennapokban. A menőbbeknek Google Pay-, Samsung Pay- vagy Apple Pay-platformjuk vagy más olyan lehetőségük is van, amelyekkel a mobiljuk NFC-csipjét használva „pittyentenek” a kártyatermináloknál, így akár otthon is hagyhatják a bankkártyájukat - olvasható a Figyelő cikkében.
Világunkban, amikor az emberek 99 százaléka bankkártyával kel és fekszik, igen gyakran előfordul, hogy nincs elég készpénz náluk. Ilyenkor kezdődik a jól ismert „hajtóvadászat” a közeli ATM-ek után. Legalábbis a 40-50 évesek körében, a fiatalabbak ugyanis előkapják a mobilbankjukat és kérnek egy bankszámlaszámot. Ez utóbbi már kisebb üzletekben is előfordul, ha mondjuk az eladó nem tud visszaadni 10 vagy 20 ezresből.
A banki átutalás ma már szerencsére pár másodperc, de egy tranzakció bepötyögése azért még kellően macerás, karöltve a dupla és tripla biztonsági megerősítésekkel, SMS-es igazolókóddal, ujjlenyomattal, kódokkal.
Csakhogy ha mondjuk egy étterem vagy egy romkocsma számláját akarjuk egy társaság között „szétdobni”, vagy egy munkahelyen, iskolában veszünk a közösség egy tagjának közösen ajándékot, esetleg külföldi félnek, vagy neki kell pénzt adni, kérni, marad a készpénzezés. Már ha nincs minden félnek PayPal-, Revolut- vagy Simple-fiókja.
És itt jön a nagy durranás: mi az, ami az emberek 99 százalékának van?
Facebook-fiókja, illetve annak csevegőcsatornája, a Messenger. Ez ma gyakorlatilag nemcsak az SMS-ek, a telefon- és videohívások helyettesítője, hanem sokaknál szinte már az e-mailt is kiváltja. Főként, mert „mindenki ezen kommunikál”, így nem kell egyszerre mindenféle platformot használni.
De épp emiatt, azaz a Facebook (újabban Meta, amely a Facebook Csoport vállalati neve) tulajdonolta Messenger sok tekintetben egyeduralkodása miatt keltett óriási vihart egy évek óta tervezett lépés bejelentése. E szerint a Facebook szélesebb körben megnyitja a Messengert arra, hogy az emberek egymás között pénzt küldjenek.
Néhány országban már volt erre lehetőség, de most bejelentették: szélesebb körben, akár világszerte, ahol ezt helyi szabály nem tiltja, elindulhat a Split Payments, azaz a Megosztott fizetések nevű messengeres szolgáltatás. A mostani hír igazából az éles tesztek elindulásáról szól, és a vállalat közléséből annyit tudni, hogy ingyenes és gyors lesz az új funkció, és főként a családtagok, barátok közötti – fent emlegetett – éttermiszámla- és egyéb költségmegosztásokra lesz optimalizálva.
A működése is pofonegyszerű lesz: csoportos beszélgetésnél csak egy gombot kell megnyomni, hogy a résztvevők között szét lehessen osztani a pénzt, vagy pedig
az úgynevezett Payments Hub (Fizetések központ) menüpontot kell megkeresni a Messengerben.
Ráadásul a program alapból egyenlő részekre osztja a teljes számlaösszeget, amelyet egy gombnyomással módosítani lehet. Sőt, bárkit ki és be lehet tenni a fizetők közé, továbbá egyéni üzenet kapcsolható az egyes tagoknak kimenő megosztandó „számla” mellé. Zuckerberg nem húzná évekig az éles indulást: az Egyesült Államokban néhány héten belül elindul a béta üzem. Ugyanakkor a nemzetközi start idejéről egyelőre nincs hír, és arról sem szól a fáma, hogy a szolgáltatás milyen limitekkel működik majd, hiszen kétmilliárd felhasználó esetén nem könnyű kivédeni, hogy pénzmosásra vagy akár illegális pénz mozgatására is felhasználják ezt az új platformot.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.