BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmasat profitált a háborúból a Telegram

Az orosz-ukrán háború jelentősen megtolta a Telegram titkosított üzenetküldő szolgáltatás szekerét. Az alkalmazás elérte a 700 millió aktív havi felhasználót. A cég azt is közölte, hogy új prémium előfizetéses rendszert indít, így bizonyos összegért a felhasználók további szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá.

A Telegram Prémium előfizetésével a felhasználók megduplázzák a lehetőségeiket az alkalmazáson belül. 4 GB-os fájlfeltöltést, gyorsabb letöltést, exkluzív matricákat és reakciókat, valamint továbbfejlesztett csevegéskezelést kapnak a pénzükért

- olvasható a Telegram közleményében. Azt is elárulták, hogy az előfizetéses felhasználók reklámok nélkül böngészhetnek majd és hozzáférhetnek majd animált profilképekhez és a hang-szöveg átalakítási funkcióhoz is.

Az előfizetés áráról a Telegram nem közölt információt és a Business Insider megkeresésére sem reagáltak. A Tech Crunch szakportál úgy értesült, hogy Indiában az iPhone-felhasználóknak 6 dollárjába fog kerülni a Prémium előfizetés, Spanyolországban pedig szintén az almásoknak 5,77 dollárt kell fizetniük havonta.

Pavel Durov, a dubai székhelyű Telegram vezérigazgatója a múlt héten biztosította a felhasználókat, hogy az új Prémium előfizetés mellett az ingyenes funkciók ugyan úgy meg fognak maradni. Azt is elmondta, hogy a vállalat az adatvédelemmel kapcsolatos szigorú irányelvein sem fog változtatni a jövőben. A Telegram különlegessége, hogy egy platformokon átívelő, felhőalapú, azonnali üzenetküldő alkalmazás, amin keresztül az üzenetek, fájlmegosztások és videóhívások teljes titkosítással jutnak el a feladótól a címzettig.

Úgy gondoljuk, hogy a Telegramot a felhasználóknak kell finanszírozniuk és nem a hirdetőknek. Ezzel biztosított lehet, hogy a fő prioritás maga a felhasználó maradhasson

- vélekedett Pavel Durov.

Chiang,Mai,,Thailand,,Jul,27,,2019,:,Woman,Hand,Holding
Fotó: Shutterstock

A háború egyik legnagyobb nyertese

A Telegram közösség elképesztő növekedésének hátterében egyértelműen az orosz-ukrán háború áll. A platform mind a két fél számára kiváló felületet biztosít, ahol megoszthatják információikat, propagandájukat a világgal, vagy a szervezeten belül egymással.

A Telegramot 2013-ban egy Oroszországból elköltözött orosz testvérpár Nikolai és Pavel Durov alapította. Legnagyobb ereje és egyben veszélye a titkosításban és a felügyelet hiányában rejlik. Az alkalmazáson bárki megoszthatja a gondolatait és nincs mögötte olyan algoritmus, ami befolyásolná, hogy a felhasználó milyen tartalmakat lásson. Pontosan ezért több szélsőséges csoport is ezt a felületet használta hírei és nézetei terjesztésére, illetve a belső kommunikációjára. Ilyen szélsőséges csoport például az Iszlám Állam. A Facebook, Youtube vagy a Twitter fellépett a dzsihadista és szélsőséges csoportok tartalmaival szemben, azonban az akkor még gyerekcipőben járó Telegramon kiváló felületet találtak maguknak az ilyen közösségek.

Az orosz-ukrán konfliktusban a platform háborús szócsővé vált. Az ukránok itt osztják meg propagandájukat, információikat a világgal, erre pedig kis késéssel az oroszok is ráálltak. Nem csak a nemzeti adminisztrációk eszköze lett az oldal, hanem a civileké is. Rengeteg kegyetlenségre és egyéb háborús bűnökre derült fény az alkalmazásnak köszönhetően, hiszen a civil lakosság az okostelefonokkal gyorsan meg tudta örökíteni a történéseket és megoszthatta azokat a világgal - írt róla a Time. Számtalan rakétacsapás, bombázás és más harci cselekményről vannak felvételek a Telegramnak köszönhetően. 

Az ukrán katonai vezetés még azt is elismerte korábban, hogy az orosz harckocsioszlopra úgy tudtak hatékonyan lecsapni, hogy civilektől szereztek információt a konvoj haladási útvonaláról. Azok az oroszok, akiknek hozzátartozói vannak Ukrajnában a Telegramon keresztül böngészik a híreket, hogy megtudjanak valamit szeretteikről, illetve itt kommunikálnak azok is, akiknek megvan ehhez a lehetőségük. Az ukrán menekültek, akik kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat itt kutattak biztonságos útvonalak után, hogy nyugatra jussanak.

Nem csak a háború résztvevői használják a Telegramot, hanem szinte az egész világ. Politikusok, újságírok és vállalatok mind a Telegramról gyűjtik az információt a háborús helyzetről. Az alkalmazás már tavaly elérte az egymilliárd letöltést, a háború pedig kiváló lehetőséget jelentett a titkosított üzenetküldő alkalmazásnak, hogy aktivizálja felhasználóbázisát.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.