A brit médiaszabályozó, az Ofcom vizsgálatot indít az Amazon, a Google és a Microsoft ellen. A hatóság azt fogja feltárni, hogy a Big Tech cégek korlátozzák-e a versenyt a felhőalapú számítástechnikai iparágban – írta meg a CNBC. A vizsgálat most az előkészítő fázisban van, de heteken belül elindulhat. A csütörtökön bejelentett vizsgálat az Amazon Web Servicesre, a Microsoft Azure-ra és a Google Cloudra fog összpontosítani. Ezek a szolgáltatások lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy távoli szervereken tárolhassák és kezelhessék az adataikat, ahelyett, hogy saját infrastruktúrát építenének ki ehhez.
A szabályozó további lépéseket tehet, ha a vizsgálat eredményeként arra jutnak, hogy a nagy tech cégek sértik a versenyt. Az Ofcom kapcsolódási igazgatója, Selina Chadha elmondta, hogy a szabályozónak hosszabb időre van szüksége ahhoz, hogy döntésre jusson a kérdésben.
A vizsgálat 12 hónapot fog igénybe venni, aminek a végén egy zárójelentésben gyűjtik össze az eredményeiket, aggályaikat és ajánlásaikat.
Az Amazon, a Microsoft és a Google nem reagáltak az üggyel kapcsolatban a CNBC megkeresésére.
Már nem Jeff Bezos a világ második leggazdagabb embereGautam Adani indiai mágnás vagyona nőtt a legnagyobb mértékben 2022-ben, Jeff Bezost is megelőzte, és ezzel a világ második leggazdagabb embere lett. |
Ez a felülvizsgálat részét képezi az Ofcom szélesebb körű digitális stratégiájának. A következő években más digitális piacok vizsgálatát is tervezik, például a személyes üzenetküldő szolgáltatások és a virtuális asszisztensek is sorra fognak kerülni. Az Ofcom elmondta, hogy fel fogják mérni, hogy a Metához tartozó Whatsapp , az Apple Facetime alkalmazás vagy a Zoom szolgáltatásai miként befolyásolják a hagyományos telefonálást és az üzenetküldést. Emellett a digitális asszisztenseknél az érdekli a szervezetet, hogy ezek az eszközök miként befolyásolják az okos televíziók és hangszórók közötti versenyt.
Az életünk, a munkavégzésünk, a szórakozásunk és az üzletvitelünk mind megváltozott a digitális szolgáltatások hatására. Ahogy egyre több szolgáltató jelenik meg ezen a piacon, úgy nő a szabályozók előtt álló technológiai és gazdasági problémák száma
– írta Chadha egy csütörtöki közleményben.
Nem rég a brit törvényhozás elé került egy az online biztonságról szóló törvényjavaslat, ami jelentős jogkörökkel ruházná fel az Ofcomot a digitális tartalmak szabályozása körében. Ez a jogszabály azonban valószínűleg nem fog életbe lépni, tekintettel arra, hogy Liz Truss átvette a kormányt Boris Johnsontól.
Mivel Truss kormányának jelenleg számos válságponttal kell megküzdenie, így várhatóan az online biztonság szabályozása a prioritási lista végére fog kerülni.
A brit lépés cselekvésre sarkallhatja más országok szabályozó hatóságait is a nagy technológiai vállalatok versenytorzító működésével kapcsolatban. Az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága számos aktív vizsgálatot folytat a Big Tech vállalatokkal szemben. Emellett azért is lobbiznak a kormánynál, hogy további jogosítványokkal ruházzák fel annak érdekében, hogy rendet tehessen a digitális piacon.
Az Európai Bizottság mindeközben több milliárdos bírságot szabott ki a Googlera egy trösztellenes eljárás keretében. Emellett vizsgálatok folynak az Apple és az Amazon ellen is. Az Európai Unióban több mérföldkőnek számító digitális törvényt is elfogadtak, amik átalakíthatják a nagy techcégek üzleti tevékenységét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.