Jogsértőnek tartja a XVIII. kerület légiutas adóját a Smartwings, a cég jogászai a Fővárosi Kormányhivatalhoz fordulnak az intézkedés hatályon kívül helyezése érdekében, de akár a Kúriáig is elmennek, hogy megállítják „ezt az őrületet”.
Farkas Attila ügyvezető igazgató a Világgazdaság megkeresésére elárulta, az adó részleteit nem is az önkormányzat küldte el a légitársaságoknak, hanem a földi kiszolgálókat kérte meg erre. Szerinte nonszensz, hogy a karácsonyi ünnepek miatt gyakorlatilag egy hetük lenne felkészülni a január 1-jétől érvénybe lépő (?) szabályra.
Amikor bementem tárgyalni az önkormányzathoz, meglepődött arcokat láttam. Sajnos fogalmuk sincs arról, hogyan működik a légiipar. Azt az érvet hozták fel, hogy először csak márciusban kell befizetni az adót – de ettől még januárban és februárban már be kell szednünk a pénzt, és az adminisztrációnak is működnie kell. Megpróbáltam elmagyarázni nekik, hogy a januári és februári jegyeket már régen eladtuk
– sorolta Farkas Attila. Hozzátette, adatvédelmi szempontból is rettentően aggályos az intézkedés, ráadásul a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér ezzel lábon lőné magát, a környező országok repterei olcsóbbá válnának. A már eladott jegyekre kivetett plusz adóval kapcsolatban ne feledjük, a Ryanairnek a bíróság előtt kell majd felelnie tettéért, amikor az extraprofitadót utólag is kiszámlázta utasainak.
Bár az önkormányzat tagadja, a Smartwings jogi csapata szerint az extraprofitadóval együtt ebben az esetben megvalósulna a kettős adóztatás ténye, ami jogellenes. Az utazásonként és utasonként ezerforintos adó beszedését ráadásul a földi kiszolgálóra bízná az önkormányzat.
Miért nem állítanak fel egy kioskot, és szedik be önök?
– tette fel a kérdést az ügyvezető az önkormányzat képviselőinek.
A megkeresésünkre nyilatkozó adószakértő, Pálffy Miklós azt is felvetette, az önkormányzat rendeletben megállapíthat-e kötelezettséget a földi kiszolgálást végző gazdasági szervezet adóbeszedésére. „Erre a válasz véleménye szerint az, hogy nem, és bár az önkormányzat más módon beszedhetné az adót, azokban az esetekben többe kerülne a leves, mint a hús” – mondta a Niveus Consulting Group együttműködő partnere.
Az ellenzéki vezetésű XVIII. kerület tervének másik bökkenője, hogy papíron a kerületben élőkre nem vonatkozna az adó, ám a szektorra rálátó forrásunk azt mondta, teljesen életszerűtlen, hogy utasonként ellenőrizzék, rendelkezik-e XVIII. kerületi lakcímmel, hiszen lakcímkártyát a repülőjegy vásárlása során és az utazás előtt sem kérnek soha. A rendalkotással kapcsolatos vitában Kőrös Péter alpolgármester azt állította, a Pénzügyminisztériumban történt szakértői egyeztetés az ügyben, és nem találtak kivetnivalót – ezt a tárca nem erősítette meg a Világgazdaság megkeresésére.
Elértük Lévai István Zoltánt, a Fidesz–KDNP Budapest 15. számú egyéni választókerületének elnökét, aki megerősítette,
a kerület fideszes képviselői nem szavazták meg a légiutas adót, mert az ellenzékiek által irányított önkormányzat nem győzte meg őket arról, hogy jogszerű és megvalósítható az intézkedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.