Látványosan nőtt az év elején a Főtaxi sofőrjei ellen elkövetett támadások száma – erről a cég adott ki közleményt.

2022.09.12.taxifoto:Kallus György/Világgazdaság 2022.09.12.
taxi
foto:Kallus György/Világgazdaság
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A társaság adatai alapján míg tavaly januárban egy esetet regisztráltak, addig 2023 első hónapjában már hat bűncselekmény történt. Van példa rablási kísérletre, más közlekedők által elkövetett tettlegességre, de a legjellemzőbb az, hogy egy-egy fizetni nem akaró utas lesz támadó, agresszív, ennek során pedig 

a fojtogatástól, késsel való fenyegetéstől sem riad vissza.

Érdekesség, hogy a közhiedelemmel ellentétben a bűnesetek száma a nappali időszakban emelkedett, azaz nem az éjszakák váltak veszélyesebbé a taxisok számára.

Nem csak verik a taxisokat, ki sem fizetik őket

A hazai személytaxi-szolgáltatási piac egyik legnagyobb szereplője arra is felhívta a figyelmet, hogy egyre többen távoznak fizetés nélkül az utazás végeztével. A bűncselekmények számának növekedésével párhuzamosan megszaporodtak azok az esetek, amikor nem fizetik ki a fuvart. Az idén januárban 121 ilyen történt, ehhez hasonló magas havi értékre korábban nem volt példa. Tavaly és tavalyelőtt éves szinten mintegy ezer-ezer esetben távoztak fizetés nélkül az utasok, több millió forintos kárt okozva a sofőröknek. A nem fizetők száma 2022 novemberétől folyamatos növekedést mutat, már a múlt év végén 100 körüli volt a havonta.

Hogyan próbálja védeni a sofőröket a Főtaxi?

A Főtaxinál mindent megteszünk annak érdekében, hogy kollégáink biztonságban érezhessék magukat az utakon. A tableteken elhelyeztük az azonnali segítségnyújtást biztosító gombot, ami értesíti a diszpécserközpontot és a közelben tartózkodó kollégáknak is jelez, akik pillanatok alatt a helyszínen tudnak lenni. Természetesen a képzés során szintén kiemelt hangsúlyt kap, hogy a sofőrök felkészüljenek a váratlan helyzetek kezelésére is

– mondta Reich Ádám, a Főtaxi vezérigazgatója. Az oktatáson a leendő sofőrök azt is megtanulják, hogyan kell segítséget kérni, reagálni a vészhelyzetre vagy akár egy fuvart elutasítani. A prevencióhoz tartozik, hogy a taxis – ha gyanúsnak találja az utast – jogszerűen kérhet előleget, a diszpécserközpont pedig nyilvántartja, hogy melyik utastelefonszámhoz kapcsolódik probléma. Ha tartozás áll fenn, addig nem küldenek az utasért autót, amíg nem rendezi azt, ha pedig korábban agresszíven lépett fel, el sem vállalják a fuvart.

Hogyan védik magukat a taxisok?

A taxisközösség összetartó csapat, így nemcsak akkor fognak össze, ha baj van, hanem a közös tudásmegosztásban is számíthatnak egymásra. Az egyik ilyen hasznos tanács, hogy ha hátulról kezdik fojtogatni a vezetőt, azonnal taposson a fékbe, így az autó hirtelen megállásával a támadó elveszíti az egyensúlyát, a sofőr pedig a kézifék behúzása után amilyen gyorsan lehet, hagyja el a taxit. „Szükség esetén a hatóságokkal is együttműködünk, akik mindig gyorsan és hatékonyan segítenek. Azt tapasztaljuk, hogy a taxisofőrök hívására a rendőrség is azonnal reagál, ha kell, percek alatt megérkeznek a helyszínre és előállítják a bűncselekményt elkövető utast. A feljelentést követően minden ilyen eset hivatalosan is kivizsgálnak a hatóságok” – hangsúlyozta Reich Ádám.

Új nap virrad a taxizásra: órák múlva életbe lépnek a megemelt tarifák

Bő fél éven belül 50 százalékkal nőttek az árak, és ki tudja, hol lesz a vége az emelésnek.