Az Európai Bizottság vizsgálatot indított a Microsoft ellen: korábban a bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a szoftvervállalat visszaélhet jelenlegi piaci helyzetével. Ahogy akkor a Világgazdaság is megírta, azt vizsgálták, hogy
a Microsoft sérti-e az uniós versenyszabályokat azzal, ahogy a Teams nevű kommunikációs alkalmazását az Office 365 és a Microsoft 365 üzleti szoftvercsomagokhoz kapcsolja.
Ugyanis, amikor a felhasználók előfizetnek az említett produktivitásnövelő szoftvercsomagokra, akkor nem áll módukban eldönteni, hogy a Teams hozzáférését engedélyezik-e, mert mind az Office 365, mind a Microsoft 365 csak korlátozottan használható más konkurens termékekkel. A Microsoft ekkor kijelentette, hogy „továbbra is együtt akar működni a bizottsággal, és továbbra is hű marad ahhoz, hogy megoldást találjanak mindenre, ami aggodalomra adhat okot” – írta meg a CNN.
A most megszületett döntés következtében a Microsoft engedélyezni fogja, hogy a Teams különállóan, az Office 365 és a Microsoft 365 csomagoktól függetlenül is elérhető legyen az üzleti ügyfelek számára.
Nanna-Louise Linde, a cég európai kormányzati ügyekért felelős alelnöke elmondta a Microsoft oldalán kikerült blogposztban, hogy „meggyőződésünk, hogy ezek a változtatások egyensúlyt teremtenek versenytársaink és az európai üzleti ügyfeleink érdekei között, hozzáférést biztosítva a lehető legjobb megoldásokhoz, versenyképes áron”.
A cég elismerte, tudatában vannak, hogy még csak a vizsgálat első szakaszában vannak, de természetesen folytatni fogják együttműködésüket a bizottsággal, és nyitottak minden észrevételre és megoldásra annak érdekében, hogy növelni tudják az európai felhasználók és fejlesztők produktivitását.
A Teams 2023. október 1-jével fog leválni a produktivitásnövelő szoftvercsomagokról az Európai Gazdasági Térségben és Svájcban. Az Office 365 és a Microsoft 365 csomagok továbbra is elérhetők lesznek, természetesen a Teams nélkül, és az áruk is csökkenni fog havi előfizetés esetén 2 amerikai dollárral, éves előfizetés esetén 24 dollárral.
A vizsgálat következtében a Microsoft további lépéseket tett, hogy az olyan külsős alkalmazások, mint a Zoom vagy a Salesforce – amelyek már így is integrálhatók voltak az említett csomagokba –, közös használata gördülékenyebb legyen, és teret engedjen a nagyobb testreszabhatóságnak. A bejelentések sorát az zárta, hogy a cég új módszert dolgoz ki arra, hogy a Microsoft további szoftvereinek (Word, Excel, PowerPoint) webes verziói is könnyebben elérhetők legyenek a külsős alkalmazások számára.
Az Európai Bizottság egy évtizede már lefolytatott egy trösztellenes vizsgálatot a Microsoft ellen. Akkor úgy vélte, hogy a vállalat piaci erőfölényével visszaélve arra ösztönözte a Windows-felhasználókat, hogy a cég azóta megszűnt Internet Explorer böngészőjét használják, és a gyakorlatával részben kiszorította a versenytársait. Az ügy megegyezéssel zárult, miután a Microsoft lehetővé tette a felhasználóknak, hogy választhassanak a különböző böngészők közül. Mivel azonban a vállalat nem tartotta be az ígéretét, az uniós intézmény 561 millió eurós bírságot szabott ki rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.