A londoni értéktőzsdén jegyzett 350 legnagyobb vállalat (FTSE 350) igazgatótanácsának harmadában ült nő júliusban. A vezérigazgatói szintre ez a mérték 9 százalékra olvadt – derült ki a The Pipeline tanácsadó cég sorban nyolcadik éves jelentéséből, amelyet a Bloomberg vett észre. A női-férfi vezetők eloszlása a gazdasági ágazatok és a vállalati területek közt is beszédes.
Sue O’Brien, a The Pipeline elnöke szerint a nőket általában olyan területekről léptetik elő vezető pozíciókba, amelyekből ritkábban érhető el a vezérigazgatói szint. Ilyenek a HR- és a marketingdivíziók. A vezérigazgatókat ugyanis inkább olyan pozíciókból választják ki, ahol korábban a vállalati pénzügyekért feleltek, valamint a cég nyereségére és veszteségére erős hatásuk volt.
Gazdasági ágazatok terén is nagy az eltérés a két nem képviseletében a vállalati vezetőtestületek összetételében. Míg a villamos energia és a biztosítás terén paritás van a férfi-női arányban, addig az ingatlanszektorban és a bányászatban a női vezetők már a 30 százalékot sem érik el az igazgatótanácsokban. A vizsgálatba bevont két magántőke-társaságban pedig már nem is volt nő ilyen pozícióban.
A The Pipeline kiemeli, hogy a kutatásukban megkérdezett nők majdnem fele (47 százalék) szerint leginkább a munkahelyi környezet és kultúra akadályozza az előrelépésüket. Ugyanennyien (48 százalék) gondolták azt, hogy a nők akkor tudnak feljebb lépni a céges ranglétrán, ha a szervezet előtérbe helyezi a rugalmasságot és a karrierlehetőségeket. A megkérdezett 200, vezető beosztású nő 44 százaléka szerint a cégük nem támogatja eléggé a karrierépítésben a női munkavállalókat.
Míg négy évvel ezelőtt a 350 vállalat csupán 4 százalékát vezette nő, addig idén 9 százalék. O’Brien szerint komoly aggodalomra ad okot, hogy a nők száma a vezetők közt lassú ütemben nő.
Óriásit nőhetne a GDP, ha a nőket egyenlően kezelnékA nők és a férfiak egyenlősége nem csupán „női kérdés”, hanem mindenki érdeke. Több világszervezet tanulmánya is arra világít rá, hogy a férfiak és a nők közötti különbségek leszorításával a gazdasági teljesítmény, azzal együtt pedig mindenki jóléte szemmel láthatóan nőhet. Ha a két nem ugyanolyan jogokat és bánásmódot kapna, a női fizetések elérnék a férfiakét, akkor a világ GDP-je ötödével lehetne magasabb. A jelenlegi ütemben erre 132 évet kell várnunk. |
A Reuters idén januárban még arról számolt be, hogy az FTSE 350 igazgatósági testületeinek 40 százalékát alkották nők, azaz fél év alatt az arányuk csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.