Befejezte a termelést Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalata, a Nitrogénművek – mondta el az Agrárszektornak Bige László elnök-vezérigazgató, a vállalat tulajdonosa. Bige szerint a júliusban megjelent, a szén-dioxid-kvóta kiosztására és eladására is adóterhet előíró rendelet olyan gazdasági környezetet teremtett, amelyben lehetetlen a többletköltség érvényesítése az árakban.
Bige László azt mondta, hogy a korábbi hírekkel ellentétben
a Nitrogénművek nem egy hónapra, hanem határozatlan időre állt le, sőt az üzleti környezet drasztikus romlása miatt a vállalat nem tervezi az újraindulást, 93 év után befejezi a gyártói tevékenységét.
Az egyetlen hazai műtrágyagyártó vállalat tulajdonosa szerint a szén-dioxid-kvóta ingyenes kiosztása, ráadásul az eladása után is kivetett adó ellehetetleníti a gyártást, mivel olyan költségnövekedést eredményez, amelyet nem lehet érvényesíteni az árakban.
Bige László korábban levelet írt Lantos Csaba energiaügyi- és Nagy István agrárminiszternek. A levélben a szóban forgó kormányrendeletre, és az abból fakadó költségnövekedésre hivatkozik – ez utóbbi a cég számításai szerint meghaladja a 20 ezer forintot a műtrágya tonnájára vetítve. Bige álláspontja szerint ez kigazdálkodhatatlan, hiszen így a műtrágya eladhatatlanná válna. Korábban a Világgazdaság megírta, hogy egy hónapig nem gyárt műtrágyát a Nitrogénművek. A leállás oka akkor az volt, hogy karbantartási munkálatokat kell elvégezniük.
A lapnak a tulajdonos arról is beszélt, hogy miért bő egy hónappal később álltak le, mint azt korábban jelezte.
Még adtunk időt, reméltük, hogy a döntéshozók gondolkodni fognak rajta, hogy jó ötlet ez, vagy sem. Most azonban úgy látjuk, hogy nem változik semmit
– mondta Bige László.
Letöltendő börtönbüntetést kért korábban Bige László minősített vesztegetési ügyében a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség. A szóban forgó eljárásban a főügyészség azzal vádolja Bigét, hogy 135 millió forintra tett szert korrupció útján. A 2019-ben elindult ügy vádirata szerint a vállalkozó 2009-ben üzleti kapcsolatba került egy társaság vezetőjével, aki a milliárdos egyik cégének a termékét értékesítette, és felajánlotta a cégvezetőnek, hogy nagy mennyiségű, valótlanul leértékelt műtrágyát ad át neki számla nélkül annak fejében, ha az értékesítésből befolyt összeget a milliárdos vállalkozó kapja.
A milliárdosra régóta rájár a rúd, hiszen a leggazdagabb magyarok listáján idén is a nyolcadik helyen álló Bige László érintettségével több hatósági eljárás is folyamatban van. A legismertebb ügye a Nitrogénművek csoport körül kialakult helyzet. A cégcsoportját azért marasztalta el a Gazdasági Versenyhivatal, mert más piaci szereplőkkel együtt éveken keresztül jogsértően törekedett a verseny korlátozására a hazai műtrágyapiacon. A kartellezéssel drasztikusan növelték a műtrágya piaci árát, amely súlyos károkat okozott a gazdáknak. Emiatt a cégcsoport hat vállalkozására
összesen 11 milliárd forintos bírságot szabott ki a GVH. Ez még úgy is nagy érvágás neki, hogy vagyonát 233 milliárd forintra becsülik.
Bige tagadta a vádakat.
A Nyíregyházi Törvényszék április 25-én, kedden tárgyalta a magyar milliárdos egy másik, vesztegetési és okirat-hamisítási ügyét. A vállalkozó szempontjából ezen kedvező ítélet született. Egyelőre a 11 milliárd forintos bírságot sem kell befizetnie. Bige ugyanis halasztást is kért, és fellebbezést is benyújtott. A Fővárosi Ítélőtábla áprilisi döntése alapján eldőlt, hogy a Nitrogénművek csoport számára a bírság végrehajtását elhalasztották, vagyis a cégcsoportnak nem kell befizetnie a bírságot a jelenleg folyamatban lévő, a kartelldöntéssel szembeni közigazgatási per végéig. A hírek szerint a jogvédelmi kérelemnek azért adott helyt a bíróság, mert a Nitrogénművek valószínűsítette, hogy amennyiben befizetné a teljes bírságösszeget, az a működésének ellehetetlenülését eredményezné.
Azt, hogy mikor születik végleges döntés a bírság ügyében, még nem lehet tudni. A statisztikák szerint a kartellügyekben a bírosági felülvizsgálat általában 4 és 2 hónapig tart, a Nitrogénművek esetében pedig még 2 éve sem húzódik az ügy. Mivel a vesztegetési ügy független a kartellügytől, könnyen lehet, hogy abban hamarabb is születik ítélet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.