Nagyjából 60 százalékkal nőtt a TikTokot és a kínai piacra bevezetett testvéralkalmazását, a Douyint üzemeltető ByteDance nyeresége tavaly, maga után utasítva hazai online versenytársai, a Tencent Holdings és az Alibaba Group növekedését, ami pontosan jelzi a cég recesszióval szembeni ellenálló képességét.
A ByteDance EBITDA-ja több mint 40 milliárd dollárra ugrott a 2022-es 25 milliárd dollárról – tudta meg a Bloomberg.
A világ legértékesebb és egyben leggyorsabban növekvő technológiai óriása eközben az árbevételét is a másfélszeresére, azaz 80 milliárd dollárról közel 120 milliárd dollárra pörgette fel.
A ByteDance 2023-ban előzte meg először mind bevételben, mind nyereségben az ősrivális Tencentet, mivel népszerű videóplatformját kihasználva sikeresen terjeszkedett a nemzetközi e-kereskedelemben is – írja az amerikai hírügynökség.
Az év során Kínában a Douyin a Tencent WeChatjéhez hasonló, „minden egyben” platformmá alakult, és a hozzáadott új funkcióival az Alibaba e-kereskedelmi területére is rárontott, ám versenyez a Meituannal az ételkiszállítási piacon is. Ráadásul a cég átalakítását az erős eredmények dacára is folytatják, aminek Kelly Zhang vezérigazgató is az áldozatul esett. Még nem tudni, ki lesz az utód.
Mindenesetre riválisaihoz hasonlóan a ByteDance is megkezdte szerencsejáték-részlege leépítését az elmúlt hónapokban. Több száz munkahelyet szüntettek meg a játékfejlesztő és vállalati szoftveregységeknél, amelyek eddig nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Ehelyett a vállalat a mesterséges intelligencia terén próbál felzárkózni, saját chatbotokat és nagyméretű nyelvi modellt fejlesztve.
Emellett külföldön is folytatódik a terjeszkedés. A vállalat ellen az Egyesült Államokban indított hadjárat ellenére a leginkább Észak-Amerikában és amellett még Délkelet-Ázsiában növelte piaci jelenlétét.
A TikTok idén mintegy a tízszeresére kívánja növelni amerikai e-kereskedelmi üzletágának méretét, miközben az országban már 170 millió felhasználója van.
Tehát az utolsó pillanatig nem adják fel terveiket, noha a múlt hónapban az amerikai képviselőház elfogadott egy törvényjavaslatot, amely betiltaná a TikTok működését az Egyesült Államokban, hacsak a ByteDance nem adja el, amire 6 hónapot kapott. A cégnél abban bíznak, hogy a szenátusban még megfúrhatják a javaslatot, sőt esetleg az elnökválasztási kampány, illetve Peking válaszlépése is hozhat egy csavart a történetbe.
A ByteDance régóta várt tőzsdei debütálása azonban az Egyesült Államokban folytatott kényszerű csatározásai miatt tovább halasztódhat. Decemberben amúgy a cég felajánlotta, hogy akár 5 milliárd dollár értékben is hajlandó részvényeit visszavásárolni a befektetőktől, azzal, hogy a ByteDance teljes vállalati értékét 268 milliárd dollárra becsülik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.