Kisvárosnyi embert vesz fel távvezeték-üzletágához a Siemens Energy, hogy a több mint tízezer új munkatárs bevonásával a német óriásvállalat ezen tevékenysége hozza a legtöbb profitot még 2030-ban is. A Siemens nem aprózza el, 1,2 milliárd eurót szán a villamosenergia-hálózati egység megerősítésére, új gyárakra és meglévő kapacitásai növelésére az Egyesült Államokban, Európában és Ázsiában, kihasználva azt, hogy megrendelései dinamikusan növekednek, és az állami infrastrukturális fejlesztések világszerte egyre nagyobb teret nyernek.
Ezzel párhuzamosan a német cég igyekszik túllendülni azon a válságon, amelyet a szélturbina-üzletága okozott a spanyol Gamesa átvételével és a vele megörökölt súlyos minőségi problémákkal, veszteségekkel. Az elmúlt másfél évben a Gamesánál felmerült problémák miatt 4,6 milliárd eurós veszteség érte a Siemens konglomerátumból 2020-ban kivált Siemens Energyt.
A Gamesa korábban a csoport bevételeinek egyharmadát szállította, most a májusban kinevezett új vezérigazgatójával a kormányrúdnál próbálja a következő hónapokban újraindítani a szélturbinák gyártását, és egyenesbe hozni a céget.
Tim Holt, a csoport hálózati részlegének, a Grid Technologiesnek a főnöke szerint az egész iparág hatalmas fellendülés előtt áll, amit egyrészt a villamos energia iránti megugró kereslet, másrészt az elöregedett infrastruktúra megújításának-bővítésének igénye generál.
Sok helyütt a hálózat terhelése már a határokat feszegeti
– mondta a szakember a Financial Timesnak, megemlítve, hogy a gyarapodó megrendelések kielégítésére a jelenlegi 15 ezres dolgozói számot 25 ezer környékére fogják fejleszteni. Az új munkahelyek mintegy
A Siemens Energy hálózati mérnöki részlegének bevétele alapján a világ második legnagyobb villamosenergia-átviteli berendezéseket gyártó vállalatának számít, csak a japán Hitachi Energy előzi meg, mögötte pedig az amerikai GE Vernova következik. S az üzlet máris jól pörög,
Holt elmondása szerint 2021 és 2023 között a Grid Technologies 7 milliárd euróról közel 15 milliárd euróra duplázta megrendelésállományát, ez az idei első fél év végére 30 milliárdnyira gyarapodott. Az üzletág tavaly 7,2 milliárd eurós bevételt ért el, és a folyó üzleti évben ehhez 30 százaléknyi plusz jöhet hozzá.
Tim Holt reméli, hogy 2030-ra bevételük valahol 18 és 20 milliárd euró között alakul majd. Azt nem tudni, hogy akkor a szélenergia-üzletág mennyire lesz aktív, ezen a területen ugyanis általános problémák vannak, melyek kezelésre szorulnak – magas szinten.
A szélenergia-hasznosítás további növekedési kilátásai ugyanis bizonytalanok.
A múlt héten Európa legnagyobb megújulóenergia-szolgáltatójának, a Statkraftnak a vezérigazgatója jelezte is, hogy finanszírozási anomáliák miatt a vállalat visszafogja az új projektekkel kapcsolatos terveit.
A szélerőművek gyors terjedése ugyanis nem járt együtt az ezek optimális hasznosításához szükséges tárolókapacitások párhuzamos kiépítésével, az utóbbit elsősorban a magas tőkeigénye miatt nem preferálták igazán a befektetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.