Visszavonta a Talgo spanyol vonatgyártóra tett vételi ajánlatát a Ganz–MaVag (Magyar Vagon) konzorcium. Ez a döntés azután született, hogy a 45 százalékban magyar állami alap, 55 százalékban pedig magánbefektetők tulajdonában lévő társaság csütörtök délután tartotta az igazgatósági ülést Budapesten – állítják a társasághoz közel álló források az El Periódicónak.
A lap szerint a magyar konzorcium szerint nincs összhangban az uniós joggal az, hogy a spanyol kormány megvétózta a Talgo felvásárlását, emiatt
a következő hetekben kezdeményezni fogják a megfelelő lépéseket, és nyitva hagyják az ajtót, hogy a jövőben vételi ajánlatot tegyenek a Talgóra.
A hivatalos bejelentést még a spanyol értékpapír- és tőzsdefelügyelet (CNMV) előtt is közzé kell tenni.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, hogy a Magyar Vagon nem tudja megszerezni a Talgót, Európa egyik legnagyobb vonatgyártóját, mert a spanyol kormány kedden nemzetbiztonsági okokból elutasította a spanyol vonatgyártó magyar konzorcium általi felvásárlását.
A spanyol szocialista vezetés hónapok óta blokkolta a tranzakciót, és ehhez jogi alapot is talált. Még a Covid időszakában hozott egy rendeletet, amely a nehéz helyzetbe került spanyol gazdasági társaságokat volt hivatott megvédeni a külföldi felvásárlások elől.
Ennek érdekében jogszabályt alkottak arról, hogy a nemzetközi befektetéseknél előzetesen a spanyol kabinet jóváhagyására is szükség van. Hiába jutott túl a világ a koronavírus-járványon immáron harmadik éve, Pedro Sánchez kormánya most mégis erre a Covid-szabályra hivatkozva vonta magához a Talgo és a Magyar Vagon ügyletét, és – ahogyan az várható volt – feküdt keresztbe az évszázad magyar üzlete előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.