A kínai ByteDance tulajdonában lévő TikTok videómegosztó platform kötelezettséget vállalt, hogy végleg visszavonja a TikTok Lite jutalmazási rendszerét az Európai Unióban – jelentette be hétfőn az Európai Bizottság.
A brüsszeli testület áprilisban indított eljárást a platform ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítása szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére.
Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna a kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.
Komoly aggodalomra adott okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelme érdekében, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.
A bizottság hétfői bejelentése szerint a platform kötelezettséget vállalt arra, hogy a TikTok Lite jutalmazási rendszerét véglegesen kivonja az EU-ból, és nem indít más olyan programot, amely megkerülné a visszavonást. A kötelezettségvállalások megszegése a DSA megsértésének minősül, és ezért pénzbírságot vonhat maga után.
Az áprilisban indított eljárást az Európai Bizottság lezárta.
Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos sajtóközleményében kiemelte: a közösségi médiát használók biztonságának és jólétének prioritást kell élveznie.
A függőséget okozó platformok tervezési jellemzői veszélyeztetik a felhasználók jólétét. Ezért tettük jogilag kötelezővé a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alkalmazását a TikTok számára, és gondosan figyelemmel kísérjük, hogy a platform megfelel-e a jogszabályban előírtaknak
– tette hozzá az uniós biztos.
A TikTok vesszőfutása: már az EU-ban is a betiltását fontolgatjákAz Egyesült Államok után az Európai Unióban is tiltás vagy legalábbis szigorú szabályozás várhat a népszerű alkalmazásra. A TikTok tulajdonosa egyelőre nem reagált Ursula von der Leyen legújabb, az európai felhasználókat fenyegető kijelentésére. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.