A mesterségesintelligencia- (MI) kutatás egyik fő célja, hogy a nagyobb nyelvi modellek egyre emberibbek legyenek, ám ehhez folyamatos fejlődésre van szükség. A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI is pontosan ezt tűzte ki célul, nemrég bemutatott o1 modelljének hátterében pedig már olyan technikák állnak, melyek átalakíthatják az MI-versenyt, és hatással lehetnek azokra az erőforrásokra is, amelyekre az MI-cégek vágynak. Miközben a többiek próbálják beérni az OpenAI-t, a ChatGPT fejlesztése is folyamatosan lassul, mivel hatalmas mennyiségű címkézetlen adatot kell használnia.
A területén széles körben elismert Ilya Sutskever, a Safe Superintelligence (SSI) és az OpenAI társalapítója nemrég elmondta, hogy stagnálnak azok a nyelvi mintázatok és struktúrák, amelyek előre tudnák lendíteni a kutatást. Sutskever, aki korábban hitt abban, hogy több adat és számítási kapacitás segítségével hatalmas előrelépéseket lehet elérni, idén elhagyta az OpenAI-t, és új céget (az SSI-t) alapított. Szerinte most új ötletekre van szükség, mert nem elég csak több adatot használni – írja a Reuters.
A kutatók most olyan technikákkal próbálkoznak, amelyek a meglévő MI-modelleket jobban tudják működtetni, amikor használják őket.
Egy új módszer szerint a modellek több lehetőséget is átgondolnak, mielőtt választ adnának, így jobb döntéseket hozhatnak.
Ez különösen hasznos lehet bonyolult feladatoknál, mint például a matematika vagy a programozás, ahol az MI-nek „emberi” módon kell gondolkodnia. Noam Brown, az OpenAI egyik kutatója szerint, ha egy MI-modell csak 20 másodpercig „gondolkodik”, az ugyanolyan javulást hozhat, mint ha 100 000-szer nagyobb modellt tréningeznének hónapokon át. Az OpenAI ezt a módszert használta az új o1 modelljében, amely képes több lépésben megoldani a problémákat, hasonlóan az emberi gondolkodáshoz.
Más MI-cégek, mint a Google és az Anthropic, szintén dolgoznak ezen a technikán. A szakértők szerint, ha ez a megközelítés beválik, az átalakíthatja az MI-piacot, és csökkentheti a hatalmas adatigényt.
Tavaly ősszel Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója felkérte a Microsoft vezetőjét, Satya Nadellát, hogy fektessen be újabb milliárdokat az MI-startupba. Bár a Microsoft már 13 milliárd dollárt fektetett az OpenAI-ba, és Nadella eleinte nyitottnak mutatkozott további források biztosítására, Altman tavaly novemberi ideiglenes eltávolítása után a Microsoft átértékelte a helyzetet. Az OpenAI az elmúlt évben próbálta újratárgyalni ezt a megállapodást, hogy több erőforrást szerezzen, és csökkentse az egyre növekvő költségeit. Ennek eredményeként
az OpenAI-nak sikerült szerződést kötni az Oracle-lel is,
hogy az további számítási kapacitást biztosítson. A Microsoft közben egy versenytárs, az Inflection nevű cég alkalmazottainak nagy részét is felvásárolta, hogy alternatív MI-technológiákat fejlesszen ki az OpenAI megoldásain kívül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.