BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mitől lesz emlékezetes 2013 a magyar gazdaságban?

A hazai gazdaság az optimista prognózisok szerint javuló nemzetközi környezetben düböröghet 2013-ban. A kormány szerint megvalósulhat a növekedési fordulat, az elemzők szerint ez kétséges, a Világgazdaság konszenzusa szerint stagnálás várható. A monetáris politikában komoly fordulatra számíthatunk, de sokak szerint a fiskális politikában is változásokra lenne szükség.

Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető elemzője
Stagnálás
„Arra számítunk, hogy az újabb erős megszorító csomag miatt a magyar gazdaság stagnálni fog 2013-ban. A több éve tartó mérlegalkalmazkodás visszafogja a növekedést, ez az oka annak is, hogy a külső környezet javulása sem jelent különösebb segítséget. Az infláció 2013-ban is magas maradhat (prognózisunk 5,3 százalék), mindenekelőtt a hatóságilag szabályozott árak miatt. A monetáris tanács azonban várakozásunk szerint folytatja a lazítást, az irányadó kamat a nyárra – vagy akár hamarabb – történelmi mélypontra, 5 százalékra csökkenhet. Az EU/IMF-tárgyalásokat illetően egy devizakötvény-kibocsátás döntő lehet: ha ez sikerrel jár, akkor a megegyezés valószínűsége tovább fog csökkenni.”

Tatha Ghose, a Commerzbank vezető elemzője
Változások
„A legfontosabb fejlemény 2013-ban az lesz, hogy miként válaszolnak a gazdaságpolitika irányítói a globális külső keresletben várható javulásra. A fő egyensúlytalanságot a külső adósságállomány és a költségvetési struktúra jelenti. Az előbbi egy év alatt nem tud megváltozni; a legnagyobb kérdés így az, hogy miként alakul a fiskális politika, ha beindul a növekedés és emelkedni kezdenek a bevételek. A kockázati környezet valószínűleg kedvező lesz. Ha a kormány nem mutat hajlandóságot az ad hoc intézkedések visszavonására, és folytatja az unortodox fiskális reformokat, akkor Magyarország besorolása alacsony marad, és a külföldi befektetők gyorsan elfordulnak a magyar eszközöktől.”

Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára
Stabil növekedés
„A Kormány sikeresen elérte, hogy az Európai Bizottság által is elfogadottan már egymást követő 3 évben 3 százalék alatt tudjuk tartani a költségvetési hiányt, és szintén a nemzetközi szervezetek által is visszaigazolt módon fenntarthatóan csökkenő pályára állt az államadósság. Ezek után 2013-ban már tudunk a növekedésre fókuszálni, melynek alapja lehet várhatóan a mezőgazdaság kedvezőbb teljesítménye, valamint az ipari teljesítmény javulása elsősorban a feldolgozóiparban, azon belül a járműgyártáson keresztül. Magyarország nemzetközi megítélése javulhat, a bizalom növekedhet, így kikerülhetünk az EU túlzott hiány eljárása alól. Bízunk abban, hogy a magyar gazdaság jövőre képes lesz a növekedési fordulatra.”

Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója
Remények
„Az európai piacok tekintetében a jövő év 2009 után újabb visszaesésről lesz nevezetes. A szuverén adósságválság esetében jelentős előrelépést várok. Az Európai Unió jövője 2013-ban el fog dőlni, valószínűleg pozitívan. Hazai vonatkozásban inkább a reményeimet tudom megfogalmazni. A jegybankelnök kiválasztása szakmai, és nem politikai szempontok alapján történik. Ez esetben némileg csökkenő alapkamatra, 300 forint alatti euróárfolyamra, stagnáló GDP-re és mind az állami, mind a magánszférában adósságcsökkenésre számítok. A kereskedelmi és a fizetési mérleg jelentősen pozitív marad. IMF megállapodás nem lesz, pedig kellene. További unortodoxia mindent boríthat.”

Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő elnök-vezérigazgatója
Az alapok éve
„2013 a befektetési alapok éve lehet, mert a jelek szerint alaposan átalakul a bankok üzletpolitikája: a betétgyűjtés a hitelezési nehézségek miatt egyre kevésbé lesz vonzó számukra. Mindez a jegybanki kamatok csökkenésével és a jegybanki betételhelyezés esetleges megnehezítésével párosulva a betéti kamatok mérséklődéséhez vezethet. Márpedig az 5-6 százalékos kamatszint lélektani határt jelent, ami alatt a megtakarítók más befektetési lehetőségek után néznek. Ezeket az igényeket elégíthetik ki az abszolút hozamú alapok, amelyek korlátozott kockázat mellett pozitív reálhozamra törekszenek. Mindennek természetesen az a feltétele, hogy a nagy pánikok elkerüljék a piacokat.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.