BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szaúd-Arábia és Oroszország miatt nem lesz stop az olajkitermelésnek

Az OPEC tagjai és legjelentősebb szereplői, Szaúd-Arábia és Oroszország nem tudott közös nevezőre jutni.

Nem tudott megállapodni az OPEC+ csoport a kitermelés további csökkentéséről

Oroszország ellenállása miatt kudarcba fulladtak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) azon tervei, hogy a nagy olajexportáló országok hosszabbítsák meg és növeljék a kitermelés korlátozását – értesült a Reuters hírügynökség.

Ennek hírére a kőolaj amúgy is

jelentősen csökkenő ára meredek, 7 százalékos zuhanásra váltott.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének 14 tagállama és az olajkartellen kívüli tíz szövetséges ország, köztük Oroszország – az OPEC+ néven is emlegetett csoport – pénteken Bécsben a szakminiszterek szintjén tanácskozott.

A két legjelentősebb szereplő,

Szaúd-Arábia és Oroszország azonban nem tudott közös nevezőre jutni.

Több kétoldalú és többoldalú egyeztetés után még külön-külön összeültek az OPEC-tagállamok és a velük szövetséges országok miniszterei, mígnem délelőtt tíz óra helyett késő délután megkezdődött a miniszerek plenáris tanácskozása.

Fotó: JOE KLAMAR / AFP

Az olajkartell azt javasolta, hogy az OPEC+ csoport 24 tagja a második negyedévben további másfél millió hordóval emelje napi 3,2 millió hordóra a kitermelés korlátozásának szintjét, és hosszabbítsa meg az év végéig az 1,7 millió hordóra március végéig érvényes egyezséget.

A másfél millió hordóból egymillió jutna az OPEC-tagállamokra, 500 ezer hordó pedig a szövetségesekre.

Oroszország korábban támogatta ugyan a kitermeléskorlátozási megállapodás meghosszabbítását, de vonakodott a jelenlegi 1,7 millió hordós szint bármilyen mértékű emelésétől. Moszkva ugyanis azon az állásponton van, hogy

túl korai még megjósolni, hogy milyen hatása lesz a koronavírus-járványnak a globális energiakeresletre.

Fotó: (Xinhua/Liu Chan)

A legrosszabb forgatókönyv esetén, elméletileg az is elképzelhető, hogy az OPEC+ csoport tagjai egyáltalán nem tudnak megállapodni, nem fogják vissza a kitermelést és áprilistól az amúgy is túlkínálattól szenvedő piacra zúdul a teljes mennyiség.

Péntek délután öt óra körül

  • az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónként 6,86 százalékos mínuszban, 46,56 dolláron,
  • a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta pedig 6,97 százalékos veszteségben, 42,70 dolláron forgott
  • a legközelebbi határidős jegyzésekben.

    Eddigi napi mélypontján, a Brent 46,12 dolláron, 7,75 százalékos mínuszban, a WTI pedig 42,31 dolláron, 7,83 százalékos veszteségben állt.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.