Európai méretű hidrogénszállító-vezeték és földalatti tárolórendszer nélkül elképzelhetetlen a földrész széndioxid-mentes energiarendszerének jövője – mutatott rá a Gas Infrastructure Europe (GIE). Az uniós szervezet a 2030 és 2050 közötti időszakra felmérte ezen infrastruktúrák kiépíthetőségének lehetőségét. A feladatot könnyíti, hogy nem kell kizárólag új eszközökben, elemekben gondolkodni, mert az új rendszer nagyban támaszkodhat a már meglévő gázhálózatokra, tárolókra. Alternatív megoldásként ugyanis a hidrogén a tárolókban keverhető a földgázzal, ám ekkor gáz kitárolásakor vagy szét kell választani a két gázt, vagy új szabványokat kell elfogadni a gáz összetételére.
A majdani rendszerrel szembeni kiemelt elvárás – ahogyan a meglévő vezetékes infrastruktúrákkal szemben is – a rugalmasság, amely a stabil ellátás meghatározó feltétele. Ezt azért is hangsúlyozta a GIE tanulmánya, mert ahogyan a jelenlegi áramhálózatba a korábbinál nagyobb ingadozással érkezik a villamos energia az időjárásfüggő áramforrások mennyiségének és súlyának növekedésével, úgy ugyanerre a hidrogén esetében is lehet majd számítani, mert
igazán zöldnek a megújulók hasznosításából származó hidrogén tekinthető.
A rugalmasság emellett különösen az ipari felhasználás változása, és a csúcsigények kielégítése miatt elsődleges. Megteremtésének eszköze például a hidrogén kínálatának és keresletének összekapcsolása más ágazatokkal (energia, közlekedés, fűtés, hűtés), illetve az akkumulátorok, hő- és hűtőtárolók bevetése.
A majdani szállító- és tárolókapacitások iránti igény meghatározásához a GIE felbecsülte a hidrogén iránt várható keresletet. Magyarország esetében ez 2030-ra 3,3, 2050-re pedig 25,1 terawattórára (TWh) tehető, míg az összesített uniós érték 304, illetve 1958 TWh.
A potenciális tárolókapacitások szempontjából Magyarország a maga 16,8 terawattórájával a jobban ellátott országok közé tartozik, hiszen jól áll földalatti gáztárolókkal és kimerült, tárolásra használható földtani szerkezetekkel is.
Nála több hidrogént csak Ausztria, Németország, Franciaország, Hollandia és Olaszország tudna bespájzolni. Viszont a jelen állapot szerint nulla Luxemburg, Svédország, Írország, Finnország, Észtország, Szlovénia és Görögország hidrogéntároló-képessége, elsősorban tehát ez utóbbiakban kell majd tárolókat létesíteni.
A hidrogénpiac fejlődésének korai, 2030-ig tartó szakaszában a kereslet valószínűleg a klaszterterületek (hidrogénvölgyek) köré összpontosul, amelyeknek szerves része lesz egy-egy föld alatti tároló. A 2030-tól kialakuló európai méretű hálózat (EHB) az országokon belüli hidrogénvölgyek, illetve az országok érintett hálózatainak összekapcsolásával jön létre.
A GIE úgy számol, hogy az EHB által lefedett országok együttes hidrogéntároló-igénye 2030-ra 70 TWh, 2050-re pedig mintegy 450 TWh lesz. Ennek kielégítésére minden földalatti tárolót ki kell használni kapacitás szempontjából és földrajzi okokból is.
Azt, hogy adott országok mennyiben támaszkodnak a meglévő gáztárolóira, és mennyiben dönt új tárolók létesítéséről, azon is múlik, hogy hogyan alakulnak a földgáz és a hidrogén iránti igények, milyen az adott tároló rendelkezésre állása, és mire teszik alkalmassá egyedi tulajdonságai. Mivel a hidrogén energiasűrűsége kisebb a földgázénél, a földgázzal egyenértékű energiamennyiség tárolásához körülbelül négyszer akkora tárolóra van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.