A brit kormány 20 százalékos részesedést kíván szerezni a Sizewell C nevet viselő, nagyszabású atomerőműben – írja a BBC. A Suffolkban tervezett erőműben a francia fejlesztő is 20 százalékos részesedést kíván szerezni.
A kormány azt reméli, hogy a két nagy tulajdonos belépése felkelti az érdeklődést a nyugdíjalapok és az infrastrukturális befektetéseket kedvelők körében, így azok elviszik a maradék 60 százalékot. A Sizewell C fontos része az ország új energiastratégiájának, melyet várhatóan a héten mutatnak be. Egyelőre azonban nem született megállapodás a walesi Wylfa jövőjéről.
Kormánytisztviselők szerint az új nukleáris létesítmények – mint Wylfa vagy Sizewell – azoknak a nagy téteknek lehetnek a részei, mellyel az ország az atomenergiára fogad. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy ezt nagy erőművekkel vagy éppen az atomtengeralattjárók technológiáját hasznosító kisebb létesítményekkel kívánják elérni.
A kormány stratégiájában emellett az olaj és gázipari befektetések ösztönzése és a nap-, illetve szélenergia is szerepet kap.
A brit alsóház elé kerül hamarosan az a törvény, mely a beruházásra engedélyt adna és megnyitná a finanszírozást is – például a felhasználók villanyszámláját terhelő díjak segítségével. Az EDF szerint relatíve jelentéktelen lesz a költségek növekedése, és az első évben mintegy 2 milliárd fontba kerülhet a projekt, maximálisan pedig 12 milliárd fontot fog egy év alatt felemészteni a beruházás.
Az erőmű teljes költsége 20 milliárd font lehet,
ami valamivel kisebb, mint a Hinkley Pointban épülő reaktor ára, mivel a Sizewell gyakorlatilag azt másolja, költségmegtakarításokhoz vezetve. Azonban a globális inflációs nyomás – különösen az acél, a cement, a bérek vagy az energia terén – hatására ez tovább nőhet. Az atomerőművek világszerte hajlamosak túllépni az eredetileg tervezett költségeket.
A 20 milliárd fontos beruházás egyharmadát értékpapír-kibocsátásból, a maradékot pedig pénzpiacokról felvett hitelből fedeznék. A kormány 100 millió font erejéig már elkötelezte magát, azonban a 20 százalékos részesedés további összegeket igényel. Az atomipari szereplők szerint azok az uniós szabályok, melyek az atomenergiát is zöldnek minősítik, segíthetik a finanszírozás biztosítását, egyszerűbbé téve a nyugdíjalapok vagy a biztosítok számára a befektetést.
Noha több üzleti szervezet üdvözli a munkahelyek és a velük megjelenő képességek megjelenését,
jelentős az atomerőmű ellenzőinek is a tábora,
akik a tervezés és az engedélyezés kapcsán is igyekeznek a beruházást megakadályozni. A Stop Sizewell C csoport szerint felháborító, hogy milliárdokat költ az adófizetők pénzéből a kormány, míg a háztartások atomadó segítségével kell, hogy hozzájáruljanak a tervekhez, miközben megújuló energia, szigetelés, hatékonyabb működés és energiatárolás segítségével gyorsabban, olcsóbban és jóval kevesebb kockázattal is elérhető az energiabiztonság.
A kormány szerint viszont alacsony karbonintenzitású, mindig működő áramforrás az atomenergia, amitől a felhasznált energia negyedének biztosítását várják. Jelenleg a brit felhasználás 16 százalékát adják atomerőművek, ám a jelenleg működő 8 reaktorból egy kivételével mind bezár 2030-ig, miközben csak 1 épül éppen, a Hinkley Point C. Az a tervek szerint a jelenlegi igények 7 százalékát fogja fedezni, amikor megkezdi működését 2026-ban.
A kormány szeretné azonban a kisebb atomerőművek építését is támogatni, ám ezek még túl korai fázisban vannak.
Az atomenergiát ellenzők szerint más technológiák olcsóbbak, környezetbarátabbak és gyorsabban telepíthetőek.
Mint arra az orosz-ukrán háború is rávilágított, egyre fontosabb a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés felszámolása, ugyanakkor azt is demonstrálta, hogy ettől mennyire messze vagyunk még.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.