A magyarországi lakossági fogyasztók védettek az áringadozások ellen és továbbra is a legalacsonyabb rezsiköltséggel kalkulálhatnak – mutatott rá közleményében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), amelynek nemzetközi ár-összehasonlítása alapján a földgáz átlagára februárban is Budapesten volt a legalacsonyabb, az áram pedig a második legolcsóbb.
A MEKH nemzetközi sztenderdek alapján kidolgozott havi ár-összehasonlítása az európai fővárosok villamosenergia- és földgázárait mutatja be. Eszerint Budapesten a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia átlagára 10,34 eurócent volt kilowattóránként (kWh). A 27 uniós tagállam fővárosában fizetendő lakossági villamosenergia-árak átlaga februárban 24,15 eurócent/kWh-t tett ki, azaz a hazai fogyasztók közel 60 százalékkal fizettek kevesebbet az áramért az uniós átlagnál. 2022 februárjában Budapesten a földgáz lakossági átlagára 2,79 eurócent/kWh volt, amelynek a 24 vizsgált fővárosra számolt 10,76 eurócent/kWh-s átlag közel a négyszerese.
A közlemény rámutat, hogy az év elején az európai energiaárak meglehetősen változékonyak voltak a tőzsdéken, az ingadozás pedig begyűrűzött a felhasználók által fizetett árakba is. Az érintett magyarországi tarifákban azonban nem jelent meg, mert a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett áram- és földgázárakat a jogszabályok rögzítik és tartják fixen.
Abból a szempontból, hogy egy modellezett kétkeresős háztartás villamosenergia- és földgázfogyasztásának költsége a jövedelmük hány százalékát viszi el, februárban Budapest a negyedik legjobb helyen állt, míg az európai energiaárak megnövekedése előtt jellemzően csak a középmezőnyben volt. E mutató értéke februárban 2,8 százalékot tett ki, ennél jobb adattal csak London (2,4 százalék), Dublin (2,2) és Luxembourg (1,8) rendelkezett. A modellezett háztartás havi 2200 kWh áramot és 10 000 kWh földgázt használt fel. A feltételezett jövedelmet a MEKH nem írja, de kiszámítható az előbbi adatokból és a fővárosok havi áram-, illetve gáztarifáiból.
Az alkalmazott módszertan szerint az osztrák szabályozó hatóság, az Energie-Control Austria és a MEKH által megbízott finnországi VaasaETT cég az érintett országok szolgáltatóinak és szabályozó hatóságainak adatait felhasználva gyűjti össze a végfelhasználói árinformációkat. A vizsgálat a 27 európai uniós főváros, valamint Belgrád és London adatait hasonlítja össze. A vizsgált fogyasztók a fővárosok átlagfogyasztói, vagyis az egyes fővárosokra jellemző átlagos fogyasztási mennyiséggel és jellemzőkkel rendelkező fogyasztók. A módszertan szerint a végső ár a területi inkumbens szolgáltató standard és a versenypiaci ajánlata, valamint a legfőbb versenytárs ajánlatának részesedésekkel súlyozott átlagából alakul ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.