Két átfogó magyar-szerb energetikai megállapodás született Szerbiában, amelyeket magyar részről az MVM írt alá.
„Az induló együttműködések biztosítják, hogy a két ország minden körülmények között garantálja partnere számára a biztonságos energiaellátást” – emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a ceremónia után a Sinisa Mali szerb pénzügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatón.
Az első szerződés szerint Szerbia már az idén félmilliárd köbméter olyan földgázt tárolhat magyarországi földalatti tárolókban, amely Magyarországon keresztül érkezik. (Erről előzőleg meg kellett egyeznie a szerb és az orosz elnöknek is.) Déli szomszédunk a gázhoz a fűtési idényben, vagyis ez év októbere és a jövő év tavasza között juthat hozzá, előre rögzített nagyságú tételekben.
A miniszter emlékeztetett, hogy tavaly ősz óta Magyarország nagyobb tétel orosz földgázhoz jut Szerbia felől, e beszerzés idei mennyisége 1,7 milliárd köbméter lesz. (Ugyanakkor a hatályos magyar-orosz hosszú távú gázimport szerződés évi 3,5 milliárd köbméteres, Szerbia felőli behozatalt rögzített – a szerk.)
A másik szerződésnek négy pontja van. Az első szerint a hazai villamos energia piac összekapcsolódik a szerbiaival és a szlovéniaival, létrejön egy közös áramtőzsde. Ez nagyobb árampiacot jelent, ami többnyire lehetővé teszi az áramárak csökkenését, továbbá gyorsabbá és könnyebbé válik az áramszállítás a miniszter felsorolása szerint. A második pont alapján a most 1000 megawattos magyar-szerb határkeresztező kapacitás a másfélszeresére nő, lehetővé téve az eddiginél nagyobb mennyiségű villamosenergia továbbítását.
E beruházásnak 2028 tavaszára kell elkészülnie, a fejlesztés a Sándorfalva és Szabadka közötti vezetékszakaszon történik. Szállítható majd rajta a két új paksi blokk átadása után is, azok árama. Harmadikként a közös kutatások indulnak a megújuló alapú energiatermelés terén, végül pedig déli szomszédaink magyar technológiát fognak hasznosítani energetikai beruházásaik során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.