Alaposan megkavarhatja a magyarországi földgáztárolás bevett menetét, egyúttal jól meg is drágíthatja a beszerzést az az uniós elvárás, amely szerint a fűtési idény kezdetére minden tagországnak a kapacitásai 90 százalékáig kell feltöltenie a föld alatti gáztárolóit. A nagy bespájzolásra azért van szükség, hogy Európa felkészüljön az Ukrajnával háborúzó Oroszországból várt import esetleges téli elakadására.
Brüsszel Magyarországon formálisan nyitott kapukat dönget, hiszen a hazai tárolók jellemzően eddig is minden évben majdnem megteltek a betárolási időszakban. Most abból a szempontból más a helyzet, hogy ha a gázkészletről a tagországoknak kell gondoskodniuk, akkor az a gyakorlatban állami vagy az állam által erre kijelölt társaság, szervezet számára egy kötelezettség, szinte függetlenül attól, hogy éppen mennyire kedvezők vagy kedvezőtlenek a beszerzés feltételei.
Most pont elképesztően kedvezőtlenek: a földrész meghatározó gáztőzsdéjén, a hollandiai TTF-en az év utolsó negyedére már 170 dollár feletti áron mérik a gáz megawattóráját, az előttünk álló hónapokra pedig még magasabban. Viszont a télre már alacsonyabban, a jövő nyárra pedig csak 138 dollárért, vagyis a jelen állapot szerint csak veszíteni lehet a drága azonnali beszerzéssel.
Ugyanakkor a kormány az uniós elvárás miatt épp a napokban volt kénytelen felhatalmazni az állami MVM-et és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetséget (MSZKSZ), hogy annyi gázt szerezzen és tároljon be piaci forrásból, amennyit csak tud – erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilatkozott. Nem ismert viszont, hogy a kormány ad-e muníciót is a „felhatalmazáshoz”, az extra bevásárlókörút ugyanis jó néhány milliárd forintba kerülhet az említett TTF-árak alapján. A kormány felhatalmazására egyébként azért lehetett szükség, mert a lakosságot ellátó nagykereskedőt a törvény arra kötelezi, hogy mindig a hozzáférhető legolcsóbb forrásból vásároljon gázt, most viszont még a hozzáférhető legolcsóbbért is mélyen a zsebébe – lényegében az adófizetőkébe – kell nyúlnia. (A beszerzés drága voltából a lakosság közvetlenül mindazonáltal semmit nem érez, hiszen a gázt, a gáz felhasználásával előállított áramot és a távhőt hatósági áron vásárolja.)
Szakértői vélemények szerint kézenfekvő is, hogy éppen az MVM nagykereskedője töltse fel a tárolókat, hiszen egyébként is az MVM csoportnak van a legnagyobb hazai felhasználói köre, ideértve a teljes hazai egyetemes gázszolgáltatási piacot. „Ha megjelenik a gáztárolásról az uniós elvárásokat a hazai jogrendbe átültető rendelet, akkor azt érdemes úgy megfogalmazni, hogy csak a végfelhasználókkal rendelkező kereskedőknek írjon elő tárolási kötelezettséget, viszont a felhasználó vásárlók nélküli, úgynevezett korlátozott gázkereskedelmi engedéllyel rendelkezőkre nem” – mondta a VG-nek Balogh József energiapiaci szakértő. Egyetértett lapunk azon felvetésével, hogy ha az MVM és az MSZKSZ „túl nagy”, a kapacitások 90 százalékát is kitevő mennyiséget tároltatna be, akkor azzal elveheti a tárolás lehetőségét a hazai tárolókat használó, mintegy tíz nagykereskedőtől, illetve ha e nagykereskedők piaci megfontolásból amúgy sem tárolnának be, akkor az MVM-re (és az MSZKSZ-re) marad a 90 százalékos feltöltés teljes terhe. Most inkább – mint magyarázta – az utóbbi helyzet áll elő. „Egy nagykereskedő akkor tölti a tárolót, ha van téli-nyári spread. Most nincs. Pillanatnyilag – például az Északi Áramlat lezárása miatt – drágább a gáz most, a nyáron, mint télen lesz, tehát aki most vásárol, bukik majd rajta a télen, amikor eladja. Akinek persze van végső fogyasztója, annak így is le kell tárolnia, hiszen el kell látnia az ügyfelét” – magyarázta.
Folyamatos a letárolás – ez kiderül a tárolótársaságok és az FGSZ honlapjáról, valamint a hivatalos uniós adatokból. A fentiekből adódóan jó eséllyel döntően az MVM által behozott gáz kerül a létesítményekbe. A hazai tárolók mintegy 44 százalékig teltek meg gázzal, az uniós átlag bő 60 százalék. A hazai importgáz döntő része Szerbián, kisebb hányada Ausztrián át érkezik, orosz forrásból, és van Horvátország felől, valamint Romániából küldött behozatala is az országnak.
Bár a fentiekből is kitűnik, de a gyakori félreértések miatt érdemes hangsúlyozni, hogy a tárolt földgáz nem a tárolóval rendelkező társaságok tulajdona, azt nem a tárolócégek szerzik be, és nem is ezek adják el. A Magyar Földgáztároló Zrt. és a Hexum Zrt. csak a helyet adja a gáznak, anyagilag pedig abban érdekeltek, hogy a gázkereskedőktől minél több megbízást kapjanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.