Szeptember 1-jétől villamosenergia-ellátásért felelős miniszteri biztosként Horváth László felel öt, elsősorban a Mátrai Erőművet érintő feladat végrehajtásáért. Megbízása 2024. augusztus 31-ig szól, vagyis két éven át tart.
Horváth Lászlónak kell koordinálnia az MVM Mátra Energia Zrt. lignitalapú áramtermelésének növelését, és a létesítmény működésének optimalizálását. Az, hogy a kormány döntése értelmében energiaellátási megfontolásból fel kell futtatni a lignitalapú termelést, már hónapok óta ismert, de azt nem lehet tudni, hogy az egyébként működő blokkok felpörgetéséről van-e szó, vagy új beruházásokról is. A miniszteri biztosi megbízatás két évébe inkább felújítások, korszerűsítések, esetleg üzemidő-hosszabbítások elindításai férnek bele.
A mátrai lignitblokkok működési engedélyeiből 2025 végén az utolsó is lejár. A korábbi tervek szerint akkorra már állnia kellene a feladatukat részben átvevő, 500 megawattos gázüzemű erőműnek, e projekt életképességét azonban megkérdőjelezi az az utóbbi hónapokban kialakult energiapiaci helyzet, amelyben biztonságosabb egy ország energiaellátása, ha minél kisebb mértékben függ a földgáztól. Éppen emiatt került előtérbe a hazai viszonyok között leginkább környezetszennyező, de nagy mennyiségű, stabilan hozzáférhető hazai forráson alapuló lignitalapú villamosenergia-termelés.
Horváth Lászlónak közre kell működnie a Mátrai Erőműhöz kapcsolódó komplex térségfejlesztési program kidolgozásában, emellett fel kell mérnie és elemeznie kell a Mátrai Erőmű működéséhez kapcsolódó térségi, munkaerőpiaci, gazdasági, társadalmi folyamatokat. Ilyen felmérés már készült a közelmúltban, azonban nyilván alaposan fel kell frissíteni az említett energiapiaci változások miatt. A miniszteri biztos ezenfelül részt vesz a feladatkörébe tartozó jogszabálytervezetek előkészítésében, előkészíti és végrehajtja a vezetői döntéseket, összehangolja a közreműködő szervezeti egységek munkáját, ellenőrzi a kiadott feladatok végrehajtását.
Ugyanezen két év során Riz Gábor felel szintén miniszteri biztosként azért, hogy a hazai lignittermelés növekedjen, biztonságos legyen az általános és a lakosság fűtési célú energiaellátása. Az utóbbi két felelőssége feltehetően nem általános érvényű, hanem az erőműveknek és a lakosságnak a lignittel és a szénnel való kiszolgálására vonatkozik, miután erre irányulnak a konkrét feladatai. Elsőként fel kell mérnie és elemeznie kell, hogy milyen beruházásokra van szükség a barnakőszén- és lignittermelés növeléséhez. Koordinálnia kell a barnakőszén- és lignittermelés növekedésének biztosítását, fel kell mérnie az előbbi tevékenységek munkaerőigényét, a munkaerő szakképzettségének helyzetét, a munkaerő mobilizálhatóságát, a szükséges szervezeti és infrastruktúra-feltételeket. Részt vesz majd a feladatkörébe tartozó jogszabálytervezetek előkészítésében, előkészíti és végrehajtja a vezetői döntéseket, összehangolja az abban közreműködő szervezeti egységek munkáját, ellenőrzi a feladatok végrehajtását.
Mindkét miniszteri biztos együttműködik a munkája során a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával és a feladatköre szerint illetékes politikai és szakmai felső vezetőkkel. Tevékenységüket az energetikáért felelős államtitkár útján a technológiai és ipari miniszter irányítja. Alapfizetésük havi bruttó 520 ezer forint lesz, továbbá kaphatnak egyéb juttatásokat is, de titkárságuk nem lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.