A dán hatóságok hétfőn arra kérték a hajókat, hogy kerüljék el öt tengeri mérföldes körzetben a Bornholm-sziget környékét, miután az éjszaka gázszivárgás történt a Balti-tengerbe torkolló, elvileg nem működtetett, orosz tulajdonú Északi Áramlat 2. vezetékből.
A német kormány közölte, hogy kapcsolatban áll a dán hatóságokkal, és együttműködik a helyi bűnüldöző szervekkel, hogy kiderítsék, mi okozta a nyomás hirtelen zuhanását a vezetékben. A dán energiaügyi minisztérium nem kívánt nyilatkozni – számolt be az Euronews.next.
A vezeték tulajdonosa, a Gazprom az AFP hírügynökség megkeresésére megerősítette, hogy valóban történt szivárgás a víz alatti vezetéken. A szivárgást a dán Bornholm szigetétől mintegy 20 kilométerre délkeletre észlelték, közvetlenül a dán felségvizeken kívül, és az ország hatósága szerint veszélyes lehetett a tengeri forgalomra.
Az Északi Áramlat 2. üzemeltetője arról számolt be, hogy a nyomás a csővezetékben – amelynek belsejében volt némi gáz, annak ellenére, hogy soha nem állt üzembe – egyik napról a másikra 105-ről 7 barra csökkent.
A német gazdasági minisztérium még az incidens dán oldali bejelentése előtt közölte, hogy vizsgálja az Északi Áramlat 2. vezeték „gyors és váratlan nyomásesését”.
A nyomásesést hétfő este észlelték a vezeték svájci székhelyű üzemeltetője szerint, a német, dán, svéd és orosz tengerészeti hatóságokat pedig azonnal értesítették.
Németország idén február végén jelentette be, hogy a szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat 2. földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, válaszul arra, hogy Oroszország a nemzetközi jog súlyos megsértésével elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét.
A Balti-tenger alatt lefektetett Északi Áramlat 2. közvetlenül, Ukrajna megkerülésével köti össze Oroszországot Németországgal, és évi 55 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.