Atomenergia nélkül nem létezik energiaellátás és nincs megfizethető energia sem Európában
– mondta Szijjártó Péter a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség Bécsben tartott konferenciáján hétfőn. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette, hogy Magyarország több mint negyvenéves rendkívül pozitív tapasztalattal rendelkezik az atomenergia használata terén.
Ezt a típusú energiaelőállítást olcsónak, biztonságosnak és fenntarthatónak minősítjük, amely nélkül teljesen mértékben lehetetlen lenne megfelelni a zöld célkitűzéseinknek
– jelentette ki a miniszter.
Szijjártó az Oroszország elleni szankciók kapcsán kifejtette, hogy az első szankciós csomag egyértelművé tette, hogy a békés célú atomenergia felhasználása nem esik a szankciós szabályok alá, azonban az Európai Unióban vannak olyan hangok, amelyek ezt megakadályoznák. A miniszter hozzátette, hogy az energetikai ellátás szuverenitási kérdés és úgy fogalmazott, hogy
„mi Magyarországon úgy döntöttünk, hogy új atomerőművet építünk annak érdekében, hogy szavatoljuk az energiaellátásunk biztonságát, tehát tulajdonképpen a szuverenitásunkat védjük”.
Hozzátette, hogy a projektet az orosz Rosszatom vezeti, de amerikai, francia és német vállaltok is kiveszik a részüket a paksi bővítésben, és jó hírnek nevezte, hogy az új atomerőmű megkapta a végső létesítési engedélyt, az első betonelemet jövő őszre helyezik el és az erőmű 2030-tól lesz működőképes.
Jogunkban áll megépíteni ezt az új erőművet, mert az energiamix összetétele nemzeti kompetencia alá esik
– emelte ki Szijjártó. Azt is mondta, hogy Magyarország számít az atomenergia-ügynökség támogatására, hogy szembe menjen mindenféle negatív diszkriminációval szemben. Végül úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány nem kíván belemenni semmilyen ideológiai vitába, amely a paksi bővítést veszélyeztetné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.