BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az energiaválság nem múlik el, hiába csökkent a gázár

A nyári csúcsokhoz képest jelentősen csökkent a földgáz piaci ára, a közép-európai országoknak ez jó hír, de a pozitív hatásait nem szabad túlértékelni, mert az energiaválság nem adja meg magát olyan könnyen – írta jegyzetében a Capital Economics közgazdásza.

Az európai földgázárak visszavonulásának e heti folytatódása pozitív fejlemény a közép-európai gazdaságok számára, csakhogy az energiaválság nem múlik el egyhamar, és a télen a régió várhatóan recesszióba csuklik – írta jegyzetében Nicholas Farr, a Capital Economics feltörekvő piaci közgazdásza.

One,Euro,Coin,On,The,Range,Burner,Of,A,Natural
Fotó: Shutterstock

Annak köszönhetően, hogy az Európai Unió 90 százalékig feltöltötte gáztárolóit, és viszonylag enyhe telet jövendölnek, az elmúlt hetekben jelentősen csökkent a földgáz európai ára, a jelenlegi megawattóránként 115 euró körüli szint több mint 60 százalékkal az augusztus végén elért csúcs alatt van.

Ez több csatornán keresztül is segíti a régiós országokat. Csökkenti az inflációs nyomást, segíti a gazdaságokat azzal, hogy nem csapolja meg még nagyobb mértékben a háztartások pénztárcáját és a vállalkozások mérlegét, és kevésbé romlik a külkereskedelmi mérlegek és az állami költségvetések egyensúlya.

Mindez különösen az olyan, nagy fizetésimérleg-hiányokba futó országok számára jelentős könnyebbség, mint Törökország vagy Magyarország – véli az elemző. Magyarország a régió egyik leginkább földgázfüggő országa, és az energiaárak elszállása miatt a magyar piacok komoly nyomás alá kerültek az idén. A Magyar Nemzeti Banknak rendkívüli beavatkozáshoz kellett folyamodnia, hogy megfékezze a forint zuhanását, egyebek közt az energiaimportot is finanszírozza a devizatartalékból. A régió többi jegybankjához hasonlóan a földgázárak visszavonulása az MNB-n is csökkenti a nyomást.  

De itt a „de”

Mindehhez azonban azt is hozzá kell fűzni – írta az elemző –, hogy

számos ok van rá, amiért nem indokolt az optimizmus, hogy a gázárak esése átformálja a régió kilátásait.

Az egyik, hogy a gázárak visszatekintve még mindig rendkívül magasak, és az eddigi emelkedésük hatásai még nem gyűrűztek be teljes mértékben a kiskereskedelmi árakba. Az általuk generált inflációs nyomást másodkörös hatások növelik a régióban, emiatt az infláció hosszabb ideig marad magas, mint másutt. 

Nem változtatunk azon a véleményünkön, hogy az infláció nagyon magas marad a régió egészében a tél folyamán, a legtöbb gazdaságot recesszióba döntve

– fűzte hozzá Farr.   

Ennél azonban még aggasztóbb, hogy Európának még nehezebb lesz a gáztartalékait feltölteni jövőre. A most érkező tél előtt még módjában állt nagy mennyiségű orosz gázt beszerezni, de mivel ez megszűnik, a következő tél előtt egyéb forrásokat kell találni. Az uniós vezetők a héten megegyeztek, hogy tovább dolgoznak valamiféle ársapka bevezetésén – emlékeztet az elemző.

De az előrehaladás ebben lassú volt, és az energiakockázat, a magas árakat és a megfelelő ellátás biztosítását illetően is, egész biztosan fontos fenyegetés marad a régió számára még sokáig

– vonta le a konklúziót.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.