Döntött a kormány a hazai feldolgozóipari energiaintenzív kis- és középvállalatok (kkv) támogatásáról egy új kormányrendelet szerint. Az intézkedés célja, hogy mérséklődjön az energiaár-emelkedések hatása az érintett magyarországi vállalkozásokra.
Ennek érdekében el kell indítani egy programot, amely részben a működési költségekhez, részben az energiahatékonyságot célzó beruházások finanszírozásához kapcsolódik.
A szándékot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már a szeptember 9-i Kormányinfón bejelentette, tegnap pedig Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter közleményében egy kétszer százmilliárdos programról számolt be. Az első százmilliárdot az idén, a másodikat majd jövőre lehet felhasználni.
Az új kormányrendelet szerint a technológiai és ipari miniszternek kell lebonyolítania az induló, 100 milliárdos programon belül a kkv-k működési költségeinek finanszírozását, valamint az energiahatékonyságot célzó beruházásaiknak a program feltételei szerint meghatározott mértékű önerejét biztosító programrészt. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a rendelet 3. pontja szerinti előirányzat terhére történő kifizetésekre a végső kedvezményezettek részére teljesítendő kifizetések ütemében kerüljön sor. Határidő: a forrás rendelkezésre bocsátását követően azonnal.
Az említett 3. pont szerint a 2022-es központi költségvetésről szóló törvényen belül a Fejezeti kezelésű előirányzatok címet ki kell egészíteni az Energiaintenzív vállalatok támogatása alcímmel, ez utóbbi a pénzügyminiszter teendője, azonnali határidővel.
Szintén a pénzügyminiszter feladata, hogy – a technológiai és ipari miniszter kezdeményezése alapján – a fenti támogatási célokhoz gondoskodjon a kkv-k működési költségeinek finanszírozása érdekében legfeljebb 75 milliárd forint forrásról, a kkv-k energiahatékonyságot célzó beruházásainak a program feltételei szerint meghatározott mértékű önerejéhez pedig legfeljebb 25 milliárd forint forrásról a költségvetési törvényben megjelent új alcím javára.
A forrást a felmerülés ütemében kell biztosítani.
A technológiai és ipari miniszternek naptári negyedévenként jelentést kell készítenie a kormány számára a támogatási program végrehajtásáról, szükség esetén pedig javaslatot kell tennie a további intézkedésekre. E teendő határideje a program lezárultáig minden naptári negyedév vége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.