A MET Sales and Trade Holding AG (MET SE) megvásárolhatja a MET Magyarország Energiakereskedő Zrt. egészét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) előzetes hozzájárulásával.
A százszázalékos közvetlen befolyásszerzésre vonatkozó kérelmet a svájci Zugban bejegyzett leendő vevő nyújtotta be. Szándékát azzal indokolta, hogy a MET Magyarország csoportban az egyes társaságokat szét kívánják választani a tevékenységük és a jellegük alapján. Ilyen eltérő jelleg, illetve tevékenység például a kereskedelem, a megújuló, illetve a hagyományos energia termelőeszközeinek üzemeltetése.
A cél a különböző tevékenységek egymástól való egyértelmű elkülönítése a hatékonyabb működés érdekében és azért, hogy ezek a cégek stabil, testre szabott és elkülönült forrásokhoz férjenek hozzá a nemzetközi finanszírozási piacokon.
A hivatal jóváhagyására azért van szükség, mert a budapesti MET Magyarország földgáz- és villamosenergia-kereskedelmi működési engedéllyel is rendelkezik.
Mivel az átalakulás több céget érint, a MET csoporttól több, az előbbivel azonos indoklású kérelem futott be a hivatalhoz, amelyet az szintén jóváhagyott, de csak előzetesen. Így a zugi cég megvásárolhatja a földgáz- és villamosenergia-kereskedelmi engedéllyel is rendelkező, budapesti E2 Hungary Energiakereskedelmi Zrt. 50 százalékát, a szintén zugi A MET Danube Holding AG pedig viheti a százhalombattai Dunamenti Erőmű Zrt. 74,92 százalékát.
Miközben az ügyletek indoklásában szereplő magyarázat, vagyis a hatékonyság növelése és a könnyebb hitelhez jutás kézenfekvő, sok vállalatnál befektetőbevonás vagy kiszervezés miatt terelnek hasonló tevékenységeket közös ernyő alá. A MET-nél nem erősítették meg a Világgazdaság azon feltételezését, hogy a mostani lépéseknek ilyen oka lenne.
Azt, hogy a MET csoport „zöldet” egyelőre inkább vesz, mint elad, a korábbiak után a legutóbbi, december 6-i közleménye is alátámasztja: megvásárolt egy még csak tervezési fázisban lévő 52 megawatt teljesítményű és a tervek szerint évi 82 gigawattóra áramot adó dél-romániai napenergia-projektet. A létesítmény várhatóan 2023 első negyedévétől épület, és egy évvel később pedig üzembe is állhat. A MET ezzel az ügylettel lépett be a romániai megújulópiacra. Az idén vett megújuló projektet Olaszországban (213 megawatt), Spanyolországban (50 megawatt) és Lengyelországban (60 megawatt) is. Igaz, az olaszországit később eladta a Keppel MET Renewables AG-nek, vagyis a Keppel Infrastructure-rel közös vállalatának.
November 30. óta Lakatos Benjamin a MET csoport igazgatósági elnöke, aki a 13 év után távozó Lantos Csabát váltja.
Lantos Csaba azért vált meg a MET-től, mert kinevezték energiaügyi miniszternek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.