„Társaságunk iparivíz-ellátását szolgáló Markazi-tározótó maximális vízmennyisége 8,5 millió köbméter” – tette közzé az MVM Mátra Energia Zrt. Mivel az idén eddig lehullott csapadékmennyiség a tározó maximális üzemvízszintjét több mint 1 millió köbméterrel megnövelte, életbe lépet az I. fokú árvízvédelmi készültség.
A társaság munkatársai ezért már több napja ürítik a tavat, folyamatosan takarítják a vízbefolyásokat, a tó árterét és ellenőrizik a gáttest állapotát, felügyelik a víz elvezetését. A kialakult helyzet miatt szakemberei napi kapcsolatban állnak a hatóságokkal és a gyöngyösi vízügyi szakaszmérnökséggel, az alvízi patak-, és folyómedrek telítettsége miatt.
Az országban máshol is több a víz, mint kellene. Magasítják és kiegészítik a Kerka folyó árvízvédelmi töltést Kerkaszentkirályon – erről a Zala megyei település önkormányzat tájékoztatta az MTI-t. A település belterületének védelmére csaknem 175 millió forintot fordíthat az önkormányzat az Európai Unió és a magyar állam által a Széchenyi 2020 program keretéből biztosított TOP-forrás jóvoltából. A munka a Kerka bal partján lévő, mintegy 710 méteren zajlik, továbbá töltéssé építik át a Margitmajor településrészt védő, 770 méter hosszú depóniát.
A napokban arról is írt a hírügynökség, hogy a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmi fejlesztésének részeként átépítik az Aranyhegyi-patak menti védműhöz kapcsolódóan a töltést, mégpedig a bal parton, a Nánási úti védvonalszakasztól a Szentendrei úton keresztül 1400 méteren. „A fejlesztés során Budapest árvízi biztonságának évtizedek óta megoldatlan problémájára készül megoldás” – áll a Főpolgármesteri Hivatal közleményében. A projekt várhatóan 2023 utolsó negyedévében fejeződik be, és 6,2 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósul meg.
A Belügyminisztériumhoz tartozó Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint pillanatnyilag az országban a Tisza egyes szakaszain, a Berettyón és a Bodrogon van árvízvédelmi készültség, de mindenütt csak a legalacsonyabb, I. fokozatú. A szintén I. fokozatú belvízvédelmi fokozat az Alföld nagy részét érinti, de elrendelték kisebb dunántúli területeken is. Viszont II. fokozatú a készültség a Tiszai-középső, valamit a Keszthely-hévízi nevű védelmi szakaszon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.