BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy évvel hamarabb adják át a reaktort – nem a paksit

Az atomiparban nem jellemző módon a tervezettnél jóval korábban végzett egy mérföldkőnek számító művelettel a Roszatom egy negyedik generációs erőmű építése közben.

Dimitrovgrád mellett a helyére emelték a negyedik generációs orosz MBIR gyorsneutronos kísérleti atomblokk reaktortartályát, aminek az a jelentősége a közleményt kiadó orosz Roszatom szerint, hogy hamarosan a helyére emelhető a reaktorépület kupolája, utána pedig felgyorsulhat a munka.

Roszatom, sajtó forrás, építkezés,
Fotó: Roszatom

Ez már negyedik generációs

A maga nemében ez lesz a világ legnagyobb, 150 megawattos teljesítményű berendezése, amely a Roszatomhoz tartozó Atomreaktorok Tudományos Kutatóintézetének telephelyén épül. Az új kísérleti reaktor nemcsak az orosz, hanem a globális nukleáris ipar számára is nagy jelentőségű, mivel egy olyan fejlett és technológiailag jelentős kísérleti infrastruktúráról van szó, amely lehetővé teszi a kétkomponensű – hagyományos és újrahasznosított üzemanyaggal dolgozó – atomenergetika létrehozását és üzemanyagciklus zárását célzó technológia tanulmányozását. Egyúttal közelebb hozza és megalapozza a biztonságosan üzemeltethető negyedik generációs atomerőművek megvalósítását. 

Az új kísérleti blokk lehetőséget teremt arra, hogy a következő ötven évben az alap- és az alkalmazott kutatások terén áttörést hozó kutatásokat hajtsanak végre.

A reaktortartály beemelése után jelentősen felgyorsul az építkezés, amely már így is az ütemtervnél gyorsabban halad – idézi a közlemény Jurij Olenyint, a Roszatom tudományos és stratégiai vezérigazgató-helyettesét. Kiemelte, hogy a kísérleti rektor és az orosz megatudományos projekt – a Kurcsatov Intézet PIK reaktora – kiegészítik egymást, és a neutronkutatás teljes spektrumát lefedik.

Bőven lehet majd kísérletezni

Az MBIR reaktortartálya 12 méter magas, 4 méter átmérőjű, és több mint 83 tonnát nyom. Az ütemtervben előírtakhoz képest 16 hónappal korábban, már 2022 áprilisában a telephelyre szállították. A Roszatom volgodonszki (Rosztov-megye) Atommas üzemében készült. Jelenleg mintegy 1400-an dolgoznak az építkezésen, köztük mérnökök és más műszakiak: Több mint 80 építőipari gép végzi a munkát, amelynek befejezését 2026-ra tervezik, egy teljes évvel a kitűzött határidő előtt. Ennek megfelelően az MBIR indítása 2027-re várható. Átadása után a jelenleg is sokat használt BOR-60 reaktort váltja fel. A közlemény szerint ez a reaktor ma a legalkalmasabb az anyagtudományi kísérletekre, a nukleáris üzemanyagok és az új hűtőközegek tesztelésére, továbbá hosszú távon biztosít modern és fejlett technológiát képviselő infrastruktúrát az orosz és globális nukleáris iparnak.

Felgyorsítják az orosz fejlesztéseket

Az orosz állam és az orosz nemzeti nagyvállalatok – köztük a Roszatom – forrásokat különítenek el az oroszországi kutatások, az infrastrukturális és tudományos-technológiai fejlesztések felgyorsítására. Az innovációk és az új magas technológiájú berendezések bevezetése lehetővé teszi, hogy a Roszatom és vállalatai növeljék az atomenergetikai ipar és az egész orosz ipar a versenyképességét. A Roszatom technológiája az orosz atomtudomány vívmányain alapul, és teljesen megfelel a fenntarthatósági követelményeknek. Maga a MBIR is egy átfogó orosz program keretében épül. 

Ha kíváncsi, milyen az, amikor éppen a helyére kerül egy reaktortartály, itt megnézheti: 

  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.