Két újabb engedélyt adott ki a paksi 5. és 6. nukleáris blokk építéséhez az Országos Atomenergia Hivatal (OAH). Az egyik a fővállalkozó által használt raktárak létesítésére vonatkozik, ideértve a csőszerelvények, az acélszerelvények és a tartályok rakterületét, a másik a hőszigetelés komplexumának adminisztrációs és kiszolgálóépületére, amelyet majd a korróziógátló munkálatokat végző személyzet is használ.
Az engedélyt a hivatal a beruházó Paks II. Zrt. kérelmére adta meg. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy.
A két új, 1200 megawattos, orosz tervezű paksi blokk orosz kivitelezésben készülne.
Bár a projektre közvetlenül nem vonatkoznak az Oroszország ellen hozott uniós szankciók, a kivitelezést nehezítik a geopolitikai feszültségek.
Hónapok óta fennálló probléma például, hogy az illetékes német minisztériumok nem adják meg az exportengedélyt a létesítmény irányítástechnikáját kifejlesztő Siemens cégnek, holott a német társaság francia partnere már tavaly a birtokában volt ennek az engedélynek. Vélhetőleg e lassúság az oka annak is, hogy legutóbbi cikkünk szerint állt a reaktor alapjának kiásása, mert a kivitelező tavaly ősszel elvégezte a tőle megrendelt munkát, az alap további mélyítésére pedig nem kapott még megbízást a szükséges engedély hiányában. Így azután az atomerőmű-projekteknél mérföldkőnek számító „első betonöntés” is későbbre marad, holott tavaly még 2023 tavaszi időpontot lehetett remélni. Már a beruházásra vonatkozó szerződések módosítása sem kizárt.
Az OAH engedélye ezek fényében nagyobb súlyú, hiszen a beruházás haladását jelzi. Ugyanakkor fontos, hogy „csak” kiegészítő, a kivitelezéshez szükséges épületekről van szó, nem közvetlenül magának az atomerőműnek az építéséről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.