BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az E.ON már rákészült a napelem-csatlakoztatási boomra

Igen hasznos innovációt vetett be 19 dunántúli és budapesti körzetben a feszültségingadozás ellen az áramszolgáltató, amely közben egy 74 milliárd forintos fejlesztésen dolgozik.

Olyan okoseszközt – vonali feszültségszabályozót – telepít az E.ON, amely a felszerelése helyén azonnal csökkenti és kiegyenlíti a feszültségingadozásokat. A berendezések mobilak, szükség esetén akár 24 órán belül áthelyezhetők – írja közleményében az áramszolgáltató társaság.

Karnok Csaba
20221214 Deszk Háztartási napelemrendszer telepítése a háztetőre.Illusztráció.Fotó: Karnok Csaba KCDélmagyarország (DM) 20221214 Deszk 

Háztartási napelemrendszer telepítése a háztetőre.
Illusztráció.

Fotó: Karnok Csaba KC
Délmagyarország (DM)
Néhány hónap alatt képtelenség felkészülni a napelem-telepítési rohamra, de az E.ON talált megoldást.
Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország 

Tizenkilenc dunántúli és Budapest környéki körzetben kerülnek a hálózatra az új feszültségszabályozók, 17 berendezés már működik, és a fennmaradó kettőt is telepítik még a tavasszal. Az innovációt az tette sürgőssé, hogy lakossági és vállalati részről is megnőtt naperőmű-létesítési igény, ezért az, hogy a villamos hálózatra nagyszámú háztartási napelemes rendszer kerül majd, jelentős kihívás elé állítja a villamosenergia-hálózatok üzemeltetőit. A megújuló energia befogadására az E.ON Hungária csoport nemrég egy közel négyéves, 74 milliárd forintos hálózatfejlesztést indított, amelynek keretében mintegy 15 ezer különböző nagyságrendű beruházás valósul meg 2026-ig.  

Mivel a megújuló energiaforrások hálózatra kapcsolása a megnövekedett igények miatt a hagyományos technológiákkal nem oldható meg néhány hónap alatt, az energiavállalat a nagyszabású hálózatfejlesztési program mellett egy komplex hálózati innovációs programot is kidolgozott.

Még a nyaralóházas területre is van megoldás

Az E.ON évek óta működő kutatás-fejlesztési projektje, a Flex.ON olyan innovatív hálózati okostechnológiák fejlesztésén dolgozik, amelyek a hagyományos hálózatfejlesztés, új hálózat építése a meglévő bővítése helyett, egy adott szakaszon jelentkező egyedi problémára keresnek gyors és költséghatékony megoldást. Ilyen lehet például egy nyaralóházas terület, ahol a nyári hétvégéken jelentős, egyébként viszonylag alacsony az ügyfelek energiaigénye.  

E program egyik kulcseszköze az említett vonali feszültségszabályozó, amelyet a nagy terhelés vagy épp a visszatermelés nyomán a kisfeszültségű hálózaton – általában csak egy-egy utcában – jelentkező feszültségproblémák gyors megszüntetésére fejlesztettek ki. Az IVR (inline voltage regulator) a hazai energiapiacon újdonságerejű feszültségszabályozó eszköz, amelyet az E.ON már 2018 óta tesztel, és megbizonyosodott róla, hogy évekig megbízhatóan működik. A vállalat minél szélesebb körben, változatos helyszíneken, az ügyfelek igényeihez igazodva kívánja használni ezt a berendezést, amelyről értékes mérési információhoz, adatokat is begyűjt. 

Az IVR-ek ezért a legkülönbözőbb helyszíneken álltak szolgálatba: szezonális fogyasztási maximumot elérő üdülőövezetben, új utcanyitásnál új építésű lakóparki környezetben, sűrűn lakott városban vagy nehezen megközelíthető, kőfejtő vagy tanösvény környéki lakosokat sűrítő hálózaton. 

Az eszközzel akkor is megelőzhetők a hálózat hosszából fakadó feszültségproblémák, ha a kisfeszültségű hálózaton jelentkező problémákat – a három fázis valamelyikének túlterheltségét– kell tompítani, kompenzálni.

Saját oszlopon saját okoseszköz

Az IVR-eket a közcélú hálózatra, saját kisfeszültségű oszlopaira szerelte fel az E.ON. Az eszköz kompakt, védett és időjárásálló, egyetlen munkanap alatt szerelhető és azonnal hálózatra köthető. Az aktív IVR-ek az eddigi adatok szerint képesek az ideális feszültségviszonyokat beállítani és tartani is. Az E.ON folyamatosan vizsgálja, hogy a tapasztalatok alapján milyen esetekben jelenthet megoldást az IVR a hagyományos műszaki beavatkozások helyett. Az újabb teljesítmény- és háztartási méretű kiserőmű-igények nyomán az IVR egy gyorsabban kivitelezhető, olcsóbban megvalósítható alternatíva lehet a hagyományos műszaki beruházások mellett (helyett) azzal, hogy gyors, áthidaló megoldással képes a kisfeszültségű hálózaton fennálló feszültségviszonyokat ideálisan kezelni. A vállalatcsoport célja, hogy ezzel az új eszközzel is támogassa a napelemes rendszerek telepítését és használatát, és ügyfelei elégedettségére rövidebb idő alatt kezelni tudja a feszültségpanaszokat.

E.ON
villanyoszlop
Az eszköz mobil: akár 24 órán belül is áttelepíthető egy új helyre.
Fotó: E.ON

A 19 vonali feszültségszabályzót a – korábban Innovációs és Technológiai Minisztérium – mai Energiaügyi Minisztérium által meghirdetett, A villamos energia hálózat stabilitását és rugalmasságát innovatív eszközökkel biztosító fejlesztések megvalósítása című pályázat keretében telepíti az E.ON 45 százalékos állami és 55 százalékban saját forrásból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.