Öt fő gázpiaci megállapítást tartalmaz Oroszország magyarországi nagykövetségének tájékoztató anyaga arról, hogy milyen hatásai vannak az orosz gáz európai elutasításának. E hatások részben már ismertek, közülük néhány nem is vitatott, mások viszont igen. A továbbiakban a nagykövetség által készített értékelésből idézünk.
A megállapítások a következők:
A Bloomberg becslése szerint a 2022-es energiaválság az EU-nak mintegy ezermilliárd dollárjába kerül. Ez majdnem a háromszorosa az EU 2021-es energiahordozó-kiadásainak, amelyek az Eurostat szerint 336 milliárd eurót tettek ki. A növekmény döntő részét a gáz ára okozta, amely meredeken emelkedett a föld alatti gáztárolók feltöltésének idején. Egy további becslés szerint 2022-ben az EU cseppfolyósított- és vezetékesgáz-importjának költségei az egy évvel korábbi 3,3-szeresére, 208 milliárd euróra nőttek, a 2021-es 62,5 milliárd euróról. Fontos figyelembe venni, hogy 2023 eleje óta, vagyis az őszi-téli időszak elteltével, a gázpiaci helyzet stabilizálódása után a földgáz piaci jegyzései Európában visszatértek ugyanennek az időszaknak az áraihoz. Az ár 2022-ben és most, március 17-én ezer köbméterenként 490 dollár körül ingadozott.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint 2022-ben az EU-nak takarékossági intézkedésekkel 50 milliárd köbméterrel sikerült csökkentenie a gázigényt, és alternatív beszállítókon, elsősorban az USA-n keresztül kompenzálnia az orosz gázszállítás megszorításait.
Mindazonáltal az idén várhatóan 27 milliárd köbméteres gázhiány lesz az EU-országokban.
E hiány fedezésére az IEA 100 milliárd eurós többletköltséggel számol. Ugyanakkor – emlékeztet az összeállítás – a vezetéken vásárolt gáz beszerzési árát korábban részben minimalizálták a Gazprommal kötött, az EU számára előnyös szerződések.
Az EU Tanácsa 2022. december 22-én döntött a piaci korrekciós mechanizmus – gázárplafon – alkalmazásáról (2023. február 15-től). Az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) A piaci korrekciós mechanizmus pénzügyi piacokra gyakorolt hatásának hatásvizsgálata című, 2023. március 1-jén közzétett jelentése szerint e mechanizmus rombolhatja a pénzügyi piacokat és a TTF (az Európában meghatározó súlyú hollandiai gáztőzsde) munkáját, mivel a gázkereskedők, majd a vásárlók, egyszerűen más kereskedelmi központokba költöznek.
Ennél is nagyobb nehézségek várnak azokra a gázopciós piacokra, amelyeket az energiatársaságok használnak a mögöttes eszköz értékváltozásából eredő kockázatok fedezésére, hiszen ezen opciók értékelése többek között a gázszerződések volatilitásától is függ.
A gázszektorban Oroszországgal folytatott együttműködés megszakadása rendkívül negatívan hat az európai gazdaságra. Az elemzők nyíltan vitatják az európai ipar leépülésének veszélyét a globális világban való versenyképességének csökkenése miatt. Az Eurostat adatai szerint az emelkedő energiaárak 2021-hez képest 39 százalékkal növelték az európai háztartások üzemanyag-, lakás- és közüzemi kiadásait.
Ugyanakkor a legnagyobb amerikai, kanadai és európai üzemanyag- és energiaipari vállalatok bizonyultak az európai gázválság nettó haszonélvezőinek, amelyek bevétele 2022-ben 48 százalékkal nőtt, mégpedig a 2021-es 2,4 ezermilliárd dollárról 2022-re 3,6 ezermilliárd dollárra. Az amerikai vállalatok közül az ExxonMobil (a bevétele 23 milliárd dollárról 55,7 milliárd dollárra nőtt), a Chevron (15,6 milliárd dollárról 35,5 milliárd dollárra), a Cheniere Energy (15,7 milliárd dollárról 33,4 milliárd dollárra) vezet. Ezt erősítik meg az Egyesült Államok Gazdasági Elemzőhivatalának hivatalos statisztikái. Például 2022 végén a harmadik országokba szállított amerikai áruk exportja 15,5 százalékkal nőtt a 2021-eshez képest (1,76 ezermilliárd dollárról 2,08 ezermilliárd dollárra). Ezen belül a növekedés 9 százaléka az iparcikkekből származott, beleértve a kőolajat, a fűtőolajat, az egyéb kőolajtermékeket és földgázt. Ugyanakkor az EU-ba irányuló amerikai exportból származó bevétel a vizsgált időszakban 22 százalékkal, vagyis 271,41 milliárdról 349,34 milliárd dollárra nőtt.
Az Eurostat jelentése szerint az EU az USA-ból földgázt és olajat vásárolt legnagyobb értékben. E behozatala az USA teljes importjának a 29 százalékát tette ki.
Az IEA szerint 2022-ben az Európába irányuló LNG-szállítások volumene 63 százalékkal növekedve megközelítette a 170 milliárd köbmétert. Ennek kétharmadát az USA exportálta. Az amerikai LNG exportvolumene a 2021-esnek csaknem a 2,5-szeresére nőtt: 47,8 milliárd köbméterről 117,4 milliárd köbméterre. Az EU először lett a világ legnagyobb LNG-vásárlója, megelőzve Kínát, Japánt és Dél-Koreát. Így az oroszországi gázszállítás kiváltására tett kísérlet során az európaiak hozzáláttak a globális LNG-ellátási láncok átirányításához. Ezáltal azonban közvetlen és közvetett (a szállítási költségek meredek növekedésével) károkat okoztak az ázsiai és fejlődő országok energiaimportőreinek, mert elsősorban ezektől „vonták el” a földgázt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.