A világ legnagyobb nukleáris építkezésére, az Akkuyu Atomerőmű építési területére látogatott el a tizenhat Paks környéki település polgármestereit összefogó Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) küldöttsége. A helyszínen egyszerre négy blokkok építenek. A blokkok hasonlítanak a Paks II. atomerőműben építendőkhöz. Az előkészületek Magyarországon is intenzíven folynak a legmodernebb orosz technológiájú, VVER-1200 típusú, 3+ generációs blokkok telepítésére – írja a Roszatom közleménye.
A küldöttség a helyszínen megismerkedett a nagyszabású építkezés menetével, azzal, hogy miként szervezték meg a négy blokk egyidejű építését, a helyi beszállítást, az építők elhelyezését. Tájékoztatást kaptak arról is, hogy Törökország és Oroszország legnagyobb közös projektje hogyan hat a régió és Törökország társadalmi-gazdasági fejlődésére. „A Törökországban és Magyarországon épülő atomerőművek a világ legmegbízhatóbb nukleáris létesítményei közé tartoznak majd.
Az energiaválság körülményei között jelentősen csökkentik az energiaimportnak való kitettséget, ezzel hozzájárulnak ezen országok energiafüggetlenségéhez és gazdasági fejlődéséhez” – idézi a közlemény Szergej Buckiht, az Akkuyu Nükleer projektcég vezérigazgató-helyettesét, építési igazgatóját.
A magyar polgármesterei találkoztak Sadik Altunokkal, a közeli Silifke város polgármesterével, valamint a város mezőgazdasági és ipari kamarájának képviselőivel, akik tájékoztatást adtak az atomerőműnek a térség fejlődésére gyakorolt hatásáról. „Meggyőződésünk, hogy a Pakson épülő legbiztonságosabb új atomerőmű jelentősen hozzájárul majd térségünk fejlődéséhez” – mondta Filvig Géza, Kalocsa polgármestere, a társulás elnöke. Az első török atomerőmű építésén szerzett tapasztalatok nagyon hasznosak tartotta a paksi városi infrastruktúra fejlesztése és a Paks II. projekt dolgozóinak elhelyezése szempontjából a magyar delegáció tagja, Szabó Péter, Paks polgármestere.
A török atomerőmű kétszer nagyobb lesz Paks II-nélAz első török atomerőmű a 2010-es orosz–török kormányközi megállapodás alapján épül a Földközi-tenger partján fekvő Mersin tartományban. Négy, VVER-1200 reaktora lesz, 4800 megawatt összteljesítménnyel. Az építkezés több 20 milliárd dollárba kerül. Ez lesz a nukleáris ipar első BOO (Build-Own-Operate) modellen alapuló projektje, építésében több mint 400 nagyvállalat vesz részt. A Paks II. atomerőműre a vonatkozó orosz–magyar kormányközi megállapodás 2014-ben született. A fővállalkozó a Rosatom mérnöki társasága, az ASZE. Jelenleg az atomerőmű-építés előkészítése tart: a talaj megerősítése és a résfalépítés. Közeleg a munkagödör kiemelése, valamint épülnek a felvonulási terület létesítményei. |
Ebből a videóból kiderül, milyen lesz az épülő török atomerőmű. Érdemes rákattintani!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.