BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ausztria felől érkezett a legtöbb gáz

Estek az árak, szépen teltek a tárolók, és szelídült a felhasználás az európai és a hazai gázpiacon is májusban az energiahivatal összefoglalója szerint. A kényelmesebb helyzetben előfordulhatnak csúszások a gázfelhasználás hatékonyságát javító beruházásoknál.

Májusban olyan ütemben estek tovább a földgáztermékek árai a hollandiai TTF gáztőzsdén, hogy a hónap második felében eltűnt az európai piacok felára az ázsiai piacokhoz képest, az utolsó hetében pedig akkorára emelkedett az ázsiai index prémiuma, hogy az Atlanti-óceán északi medencéjéből szabad LNG-szállítmányok indultak Ázsiába. Csökkentek a júliusi termékárak is – mindez a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) villamosenergia-piaci elemzésében olvasható.

Csanádpalota, 2019. október 7.A Földgázszállító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (FGSZ Zrt.) kompresszorállomása a Csongrád megyei Csanádpalotán az avatás napján, 2019. október 7-én.MTI/Rosta Tibor Csanádpalota, 2019. október 7.
A Földgázszállító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (FGSZ Zrt.) kompresszorállomása a Csongrád megyei Csanádpalotán az avatás napján, 2019. október 7-én.
MTI/Rosta Tibor
A Románia felőli gázátadó és -átvételi pont.
Fotó: Rosta Tibor / MTI

Az európai árak csökkenéséhez a magas tárolói töltöttség miatt alacsony tárolói kereslet és az ipar gyenge gázigénye vezetett. 

Mindemellett a 15 százalékos önkéntes gázfogyasztás-csökkentési uniós célt áprilisban és májusban az 5 legnagyobb uniós gazdaságból három – Németország, Olaszország, Spanyolország – sem teljesítette.

Az alacsonyabb ázsiai LNG-kereslet is hozzájárult ahhoz, hogy ne alakuljon ki árverseny a gázpiacon.

A TTF-ár május 26-án elérte a 2021. évi árszintet. A TTF éves termék 12 euróval csökkent a hónap során, de 20 euróval még magasabb a 2021-es átlagánál. A távolabbi termékek ára is esett. A kereskedők nem számítanak arra, hogy a jegyzések tartósan visszaerősödnek az ukrajnai háború előtti szintre. Így az LNG-kínálat növekedése, a földgázfelhasználás hatékonyságát növelő beruházások és a helyettesítő energiaforrások belépése is csak többéves időtávon képzelhető el.

Ötödével szűkültek a források

Májusban az egy évvel korábbinál 22 százalékkal kevesebb gáz állt rendelkezésre Európában. Ezen belül az orosz csővezetékes forrás 75 százalékkal volt szűkebb éves alapon, 17 százalékkal a norvég import is esett, az LNG-szállítás azonban 1 százalékkal nőtt. Az afrikai szállítás 3 százalékkal, a TAP vezetéken történő import 6 százalékkal csökkent.

Esett a hazai csúcsnapi igény

A 4,8 terawattórás magyarországi felhasználás a vizsgált hónapban 7 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál, viszont a hőmérséklet-korrigált mennyiség 6 százalékkal esett. A 199 gigawattórás csúcsnapi felhasználás jóval alacsonyabb volt az elmúlt évek átlagánál.

 

 

A gázigény mérséklődése éves alapon, májusban:

  • Az egyetemes szolgáltatás lakossági szegmensében: 17 százalékkal
  • Az egyetemes szolgáltatás marginális, nem lakossági részében: 69 százalékkal
  • Az erőművi felhasználás: 29 százalékkal
  • Az egyéb ipari igény: 3 százalékkal

Az előző hónaphoz képest a napi átlagos nettó import 15 százalékkal, a bruttó 9 százalékkal nőtt, az export 43 százalékkal csökkent. A behozatal súlypontja a mosonmagyaróvári pontra helyeződött a kiskundorozsmairól. A szerb irányból érkező import mellett a szlovák és ukrán szállítás is csökkent. Exportoldalon csak a horvát szállítás nőtt, a megelőző 12 hónap legmagasabb napi átlagos értéke volt. A legnagyobb csökkenés a szlovák határponton mutatkozott, október óta az első olyan hónap volt, amikor nem volt szállítás. Május végére a hazai föld alatti földgáztárolók töltöttsége 55 százalékra nőtt.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.