Májusban olyan ütemben estek tovább a földgáztermékek árai a hollandiai TTF gáztőzsdén, hogy a hónap második felében eltűnt az európai piacok felára az ázsiai piacokhoz képest, az utolsó hetében pedig akkorára emelkedett az ázsiai index prémiuma, hogy az Atlanti-óceán északi medencéjéből szabad LNG-szállítmányok indultak Ázsiába. Csökkentek a júliusi termékárak is – mindez a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) villamosenergia-piaci elemzésében olvasható.
Az európai árak csökkenéséhez a magas tárolói töltöttség miatt alacsony tárolói kereslet és az ipar gyenge gázigénye vezetett.
Mindemellett a 15 százalékos önkéntes gázfogyasztás-csökkentési uniós célt áprilisban és májusban az 5 legnagyobb uniós gazdaságból három – Németország, Olaszország, Spanyolország – sem teljesítette.
Az alacsonyabb ázsiai LNG-kereslet is hozzájárult ahhoz, hogy ne alakuljon ki árverseny a gázpiacon.
A TTF-ár május 26-án elérte a 2021. évi árszintet. A TTF éves termék 12 euróval csökkent a hónap során, de 20 euróval még magasabb a 2021-es átlagánál. A távolabbi termékek ára is esett. A kereskedők nem számítanak arra, hogy a jegyzések tartósan visszaerősödnek az ukrajnai háború előtti szintre. Így az LNG-kínálat növekedése, a földgázfelhasználás hatékonyságát növelő beruházások és a helyettesítő energiaforrások belépése is csak többéves időtávon képzelhető el.
Májusban az egy évvel korábbinál 22 százalékkal kevesebb gáz állt rendelkezésre Európában. Ezen belül az orosz csővezetékes forrás 75 százalékkal volt szűkebb éves alapon, 17 százalékkal a norvég import is esett, az LNG-szállítás azonban 1 százalékkal nőtt. Az afrikai szállítás 3 százalékkal, a TAP vezetéken történő import 6 százalékkal csökkent.
A 4,8 terawattórás magyarországi felhasználás a vizsgált hónapban 7 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál, viszont a hőmérséklet-korrigált mennyiség 6 százalékkal esett. A 199 gigawattórás csúcsnapi felhasználás jóval alacsonyabb volt az elmúlt évek átlagánál.
A gázigény mérséklődése éves alapon, májusban:
Az előző hónaphoz képest a napi átlagos nettó import 15 százalékkal, a bruttó 9 százalékkal nőtt, az export 43 százalékkal csökkent. A behozatal súlypontja a mosonmagyaróvári pontra helyeződött a kiskundorozsmairól. A szerb irányból érkező import mellett a szlovák és ukrán szállítás is csökkent. Exportoldalon csak a horvát szállítás nőtt, a megelőző 12 hónap legmagasabb napi átlagos értéke volt. A legnagyobb csökkenés a szlovák határponton mutatkozott, október óta az első olyan hónap volt, amikor nem volt szállítás. Május végére a hazai föld alatti földgáztárolók töltöttsége 55 százalékra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.