Máris módosult – de nem a magyar érdekeknek megfelelően – az a bulgáriai törvény, amely megawattóránként 20 levás energia-hozzájárulást fizettet azokkal a kereskedőkkel, amelyek oroszországi gázt továbbíttatnak a bulgáriai gázrendszeren keresztül.
Az új döntés szerint nem a rendszer-üzemeltető Bulgartranszgaznak, hanem a nemzeti adóhivatalnak kell beszednie a plusz tranzitdíjat. E szándék egyébként már sejthető volt a Világgazdaság azon korábbi értesülése alapján, hogy az adóhatóság a fizetési kötelezettség másnapján megjelenik azoknál a gázkereskedőknél, amelyek felmentést kértek a kötelezettség alól. Úgy tudjuk, hogy a Bulgartranszgaz köteles lesz (a beszámolási időszak utáni hónap 5. napjáig) tájékoztatni a vámhatóságokat a tranzitcélú földgáz behozataláról vagy átadásáról, felhasználónként.
A Novinite mindazonáltal felveti: nem tudni, hogyan lehet majd az orosz gáz legnagyobb kereskedőjét, az orosz Gazpromot fizetésre bírni. Igaz ugyan, hogy a maguktól nem fizető, de fizetésre kötelezett társaságok bankgaranciája lehívható, az viszont nyitott, hogy a Gazprom számláján van-e annyi, a bolgár fél által hozzáférhető pénz, amennyi fedezné a plusz tranzitdíjat. Arról pedig egyelőre nem érkezett hír, hogy a társaság magától fizetni akarna. Az, hogy a Gazprom fizet, vagy nem, Magyarország és más, bolgár területen át gázt vásárló országok számára azért fontos, mert a magyar (és más) piacra várt szállítmány után
nem a vevő ország kereskedőjének, hanem a szállíttatónak, a Gazpromnak kell fizetnie.
Amely persze a megnövekedett szállítási költségét nyilván továbbhárítja a vevőjére. Így azután több mint érhető – kézenfekvő – a magyar diplomácia tiltakozása, ellenállása.
„Magyarország és Észak-Macedónia koordináltan lép fel a bulgáriai tranzitdíjak emelésének ügyében” – idézi az MTI Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, aki erről észak-macedón kollégájával, Bujar Oszmanival Szkopjéban állapodott meg. Mint mondta, senkinek semmilyen joga nincsen arra, hogy veszélyeztesse egy másik ország energiaellátásának biztonságát.
„Ezért Bulgária legutóbbi lépése, amellyel ultimátumszerűen megemelte a Magyarországra, Szerbiába és Észak-Macedóniába szállítandó földgáz tranzitdíját, ellenséges lépés” – közölte, nehezményezve, hogy a döntést Szófia ráadásul minden egyeztetés nélkül hozta meg.
Jelezte továbbá, hogy Magyarország természetesen készen áll arra, hogy az európai uniós keretek között megadja a kellő súlyú választ erre az ellenséges lépésre. A miniszter arról is beszélt, hogy haladéktalanul fel kell gyorsítani az EU bővítését, aminek az is része, hogy minél előbb meg kell kezdeni a valódi tárgyalásokat Észak-Macedóniával is.
Bujar Oszmani a bulgáriai tranzitdíjak megemelését illegális adónak minősítette, amely nem áll összhangban az európai uniós szabályokkal, s ellentétes a kontinens gazdasági érdekeivel. Aláhúzta, hogy fontos az összehangolt közös fellépés ezen a téren, valamint az ügy megvitatása az EU-val. A Novinite cikke szerint Bulgartranszgaznak egyébként nagy szüksége van a pluszbevételre – mutat rá a Novinite –, hiszen 250 millió levával tartozik a bolgár államnak. E tartozás Zsecso Sztankov volt energiaügyi miniszterhelyettes szerint behajthatatlan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.