A valósághoz igazította Bulgária annak a megawattóránként 20 levás (mintegy 10 eurós) pluszgáztranzitdíj (energia-hozzájárulási díj) beszedésére vonatkozó várakozásait, amelyet 2023. novemberi 13-i hatállyal a területén továbbított, oroszországi eredetű földgázra vetett ki. Az ebből remélt, évi mintegy 260 millió levás költségvetési bevételt ugyan törölte a jövő évi költségvetéséből, de – az ezt feltételező sajtóhírekkel ellentétben – ez nem jelenti azt, hogy le is tett volna róla.
A Világgazdaság piaci forrása szerint mindössze annyi történt, hogy finomították a vonatkozó törvény azon részét, hogy a fizetésre kötelezettek (és érintettek) közül kinek, mit, mikor kell bejelentenie a gáztranzithoz kapcsolódóan. Mivel pedig a költségvetésben szereplő 260 millió leványi (1,33 milliárd eurónyi) tranzitdíjbevétel beérkezése bizonytalan, ezt a tételt a bolgár pénzügyminisztérium kihúzatta. Arról viszont szó nincs, hogy ne akarnák e pénzt, ilyen értelmű tájékoztatást nem küldtek senkinek, akit előzőleg a fizetési kötelezettségéről értesítettek.
Újdonság azonban, amit a kereskedők a vonatkozó jogszabályban észrevettek: nincs leírás arra nézve, hogy pontosan hogyan igazolandó a tranzitált földgáz nem orosz volta. Ezért most azt próbálják ellenőrizni, hogy a bolgár adóhivatal hogyan ellenőrzi a gázukhoz mellékelt eredetgaranciát.
Többen ezért a görög–bolgár határon úgy tranzitálnak, hogy tesztmennyiségű gázra adnak be amerikai LNG-re és más forrásra vonatkozó eredetgaranciát, várva a bolgár NAV reagálását.
Az új energia-hozzájárulási díj döntő részét (mintegy 90 százalékát) az orosz Gazpromexportnak kellene fizetnie, így az a gázmennyiség utáni pénzt is, amelyet a társaság a magyar és a szerb piacra szállít. A bolgár intézkedés elleni magyar és szerb tiltakozás oka éppen az, hogy a Gazpromexport ezt a pluszdíjat továbbháríthatja a vevőire, az alapja pedig, hogy a bolgár intézkedés diszkriminatív.
A Gazpromexport – és a többi gázkereskedő – fizetésre bírásának az a fő bolgár eszköze, hogy a pénzt nem a rendszerüzemeltető Bulgartranszgaz, hanem a bolgár adóhivatal szedi be. A nem fizetők kizárhatók a menetrendből, azaz abból az ütemezésből, amelyben a gázuk bolgár területre léphet. A Gazpromexport úgy tűnik, nem fizet, a gázát mégis befogadja és továbbítja Bulgária. Ennek az ügyhöz közeli forrásunk szerint egy másik, a Lukoil bulgáriai finomítójának a sorsáról folyó alkudozás lehet az oka. Ezek az egyeztetések pedig bolgár szempontból kedvezően alakulhatnak annak alapján, hogy a bolgár fél nem rontja a pozícióit túlzott erőszakoskodással a gáztranzitügyben.
Mint a Világgazdaság másfél hónapja megírta, Bulgária elvárja a területén működő finomítóktól – tehát az orosz kézben lévő Neftochimtől is –, hogy
A finomítót érintő bolgár tervekről a Novinite írt a napokban részletesebben.
Közben Bulgária azon dolgozik, hogy tovább javuljon a gázösszeköttetése a szomszédos országokkal. November 20-án a Bulgartranszgaz és a Transzportgasz Szrbija megállapodott a hálózataik összekapcsolásáról a Kalotina/Dimitrovgrád átadási ponton. A vezetéken évi 1,8 milliárd köbméter gáz továbbítható – az uniós előírásoknak megfelelően – mindkét irányba, mindazonáltal a cél Szerbia ellátása. Vlagyimir Malinov, a Bulgartranszgaz ügyvezető igazgatójának közlése szerint Bulgária biztosítani kívánja a „megbízható forrásokból származó gázokhoz való hozzáférést”, beleértve a terminálon keresztül cseppfolyósított és az azeri gázt is.
Vlagyimir Malinov arról is beszélt, hogy az új összeköttetésnek köszönhetően Bulgária új útvonalon jut hozzá a nyugat-európai gázhoz, Szerbia pedig a régió cseppfolyósított földgáz-termináljaihoz és más alternatív forrásokhoz. Az Európa számára kiemelt projektek részeként a Bulgária–Szerbia összeköttetést kulcsfontosságú infrastruktúraként ismerik el, amely jelentős mértékben hozzájárul az energiakapcsolat javításához. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében a projekt 28 millió eurós támogatásban részesült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.