Tanulságos eredményre jutottak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) természettudományi karának Nukleáris Technikai Intézetében, amikor azt modellezték, mire jutnának az uniós tagországok, ha megújuló- és földgázalapú energiatermeléssel váltanák fel az atomenergiát.
A kutatók megállapításait a munkában szintén részt vevő Aszódi Attila, a BME Atomenergetika Intézetének tanára (korábbi kormánybiztos és államtitkár) ismertette a blogján. A modellezést azért végezték el, mert miközben tavaly az európai áramellátás 22 százalékát atomerőművek adták, egyes energiapolitikai szereplők az atomenergia kivezetése mellett érvelnek.
Jelenleg atomenergiával állítják elő a legtöbb karbonsemleges energiát az Európai Unióban, és ez a legnagyobb zsinóráramforrás is. Bár Németország az idén kivezette az atomenergiát, vele szemben például Magyarország, Szlovákia, Csehország, Franciaország, Hollandia, Svédország, Finnország a meglévő blokkok üzemidő-hosszabbítását és új egységek építését tervezi, de Lengyelország is belépne az atomerőművel rendelkezők táborába.
A tanulmányunkban azt vizsgáltuk nagy időfelbontású szimulációkkal, hogy hogyan hatna a karbonsemlegességi célokra és a folyamatos villamosenergia-ellátásra, ha az EU országai kivezetnék az atomenergiát, és azt nap, szél és gázerőművekkel helyettesítenék
– írta Aszód.
A modellezés során az adott országok rendszereibe a meglévő nukleáris kapacitás háromszorosának megfelelő napenergia-kapacitást és a kétszeresének megfelelő szélenergia-kapacitást építettek be. Egy másik forgatókönyvben az előbbieken felül a nukleáris kapacitással megegyező kapacitású gázerőműpark beépítését is feltételezték az atomenergia egyidejű kivezetése mellett. Minden ország esetében akkora áramigénnyel számoltak, amennyi az adott kormányok becslésében szerepelt. A modellek segítségével megvizsgálták, hogyan működhetnek ezek a villamosenergia-rendszerek 2030-ban és 2040-ben, hogyan alakulhat az egyes energiaforrások részesedése a villamosenergia-ellátásban, milyen korlátok lehetnek, milyen lehet a rendszer szén-dioxid-kibocsátása és földgázigénye, mekkorára a várható túltermelés és a villamosenergia-tárolás igénye.
Az eredmények világosak: akkor sem lehetne a szükséges mennyiségű villamos energiát előállítani, tekintettel az időjárásfüggő megújuló források változékonyságára és sokkal kisebb kapacitáskihasználási tényezőire, ha – az előbbiek szerint – az egyes országok atomerőművi kapacitásának
Az ellátásbiztonsági problémák (a folyamatos áramellátás kihívásai) ugyan megoldódnak, de radikálisan nőne az országok földgázfelhasználása, és az ezzel összefüggő szén-dioxid-kibocsátása is. Mivel az EU27 döntően gázimportra szorul, ez nemcsak klímavédelmi, hanem ellátásbiztonsági kérdéseket is felvet.
A szimulációk alapján a vizsgált 15 országban 2030-ra a szén-dioxid-kibocsátást 90 millió tonnával növelné az atomerőművek kivezetése, ahhoz képest, mint ha hagyjuk az atomenergiát a 2030-as energiamixben. A 2040-es villamosenergia-rendszer 80 millió tonnával több szén-dioxidot bocsátana ki, ha nem használnák az energiastratégiákban tervezett atomerőműveket az Európai Unióban. A vizsgált országok villamosenergia-rendszere mintegy 50 milliárd köbméter földgázzal igényelne többet évente a 2030-as, 2040-es évtizedben atomenergia nélkül, annak ellenére, hogy a számítások a nap- és szélenergia-kapacitások radikális növekedéséből indultak ki. Mindez klímavédelmi és ellátásbiztonsági szempontból is komoly aggályokat vet fel.
Azok lettek a legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású forgatókönyvek, amelyekben az atomenergia is szerepel. Az atomerőművek leállítása növeli azon időszakok hosszát, amikor az ellátás részben korlátozott lehet, és nagy a villamosenergia-tároló kapacitás iránti igény.
A számítások szerint hónapokon és évszakokon átívelő szezonális tárolásra is szükség lenne, de erre még nincs megvalósítható technológia.
A tanulmány készítői arra jutottak, hogy az Európai Uniónak eminens érdeke a nukleáris kapacitás fenntartása, sőt, egyes országokban a fejlesztése is. Így a meglévő atomerőművek élettartamának meghosszabbítása és új blokkok építése észszerű és célszerű. Azt is megállapították, hogy az atomenergia fenntartása az Európai Unióban feltétlenül szükséges a dekarbonizációs, az ellátásbiztonsági és a fenntarthatósági célok elérése érdekében. Egyedül a kedvező adottságú – például sok vízenergiával rendelkező – Svédországban válhat atomenergia nélkül is 90 százalékban karbonsemlegessé 2040-re az áramtermelés, bár ott is nőne a fosszilis energiahordozóknak való kitettség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.