Többen is megvásárolnák az orosz Lukoil burgaszi olajfinomítóját, amely Bulgária egyetlen ilyen létesítménye, ám köztük az azeri Socaron kívül nincs nagy stratégiai befektető. Az Euractiv két amerikai befektetési alapról és két kis olajtársaságról vél tudni.
A finomító eladása azért van terítéken, mert a létesítmény jelenlegi formában való működését a bulgáriai szabályozás ellehetetlenítette, erre reagálva pedig az orosz társaság jelezte, hogy felülvizsgálja a bulgáriai eszközeivel kapcsolatos stratégiáját, és nem zárja ki eladásukat sem.
A társaság több mint 3,4 milliárd dollárt fektetett a bulgáriai eszközeibe.
Ezek közé
tartoznak.
Az ellehetetlenítés azt takarja, hogy
Az októberben született tilalmak azóta annyival enyhültek, hogy a meglévő orosz olajkészletek még felhasználhatók. Ennek betartatása azonban meglehetősen komplikált, ezért a bolgár vámosok az új év első napjait burgaszi finomítóban leltározással töltik majd.
A már beérkezett olaj felhasználásával a Lukoil egyébként sincs kisegítve – nem is ez volt a bolgár döntés célja –, hiszen ahhoz, hogy az orosz Ural olajminőségre optimalizált finomító más olajat is feldolgozhasson, egy körülbelül 500 millió dolláros átalakításon kellene átesnie.
A bolgár lépések oka az ukrajnai háborút elindított Oroszország cégei működésének megnehezítése, bevételeinek csökkentése. A hivatkozott orosz szaklap szerint (és piaci vélemények szerint is) a bolgár hatóságok lényegében ki akarják szorítani a Lukoilt a bolgár piacról.
Az, hogy a burgaszi Neftohim finomítóban könnyebb olajminőségeket kell majd feldolgozni, nagy valószínűséggel azt az amerikai könnyűolajat jelentik, amelyet magán az USA-ban kevés finomító tud feldolgozni.
Bogdan Bogdanov gazdasági miniszter novemberi közlése szerint, ha a Lukoil nem találja meg az orosz olaj alternatíváját a finomító ellátására, akkor az állam kész átvenni az üzem irányítását.
Igaz, a bolgár álláspont sem egységes: Nikolaj Denkov miniszterelnök szerint például a Lukoil az ország és az EU törvényeinek megsértése nélkül működik Bulgáriában. Ám a bolgár parlamenti képviselők többsége november 17-én megszavazta, hogy a finomító március 2-tól nem importálhat orosz olajat, január elejétől pedig nem exportálhat üzemanyagot.
Bulgáriai eszközeinek esetleges eladásával a Lukoil tehát azt tenné, amit Olaszországban már meglépett: nyereséggel eladta az ottani ISAB finomítóját ahelyett, hogy megvárta volna, amíg az állami felügyelet alá kerül, mint Németországban a Rosznyefty finomítója és a Gazprom shwedti érdekeltsége.
Baku kész fontolóra venni a Lukoil Neftohim Burgasz finomító megvásárlását Azerbajdzsán szófiai nagykövete szerint. Ám – mint jelezte – a kérdés érdemi megvitatásához konkrét javaslatra van szükség, de ilyet még nem kaptak.
A Socar belépésével a Lukoil kétségtelenül jól járna. Az azeri állami társaságé ugyanis a törökországi Star finomító, amelynek a Lukoil is szállít olajat. Kényelmes lenne tehát, ha erre a konstrukcióra alapozva az azeri konszern Bulgáriába is szállítaná a Lukoil olaját. Ez azonban aligha esik egybe a bolgár tervekkel. Eközben szorosabbá válnak a magyar–azeri energiakapcsolatok is, ilyen például a Mol azerbajdzsáni jelenléte, Magyarország gázvásárlási terve, illetve áramimport elképzelései.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.