Sokkal többet ígérnek a világnak a kis moduláris atomreaktorok (SMR), mint amit kezdetben vártak tőlük. Elsődleges feladatuk eredetileg a nagy villamosenergia-hálózatoktól távol eső térségek energiaellátása volt, azóta azonban új előnyként jelentkezett például, hogy az általuk termelt áram ára hosszú távon kiszámítható, és nagy szerepük lehet a környezet megkímélésében – mondta a Dubajban tartott COP28 klímakonferencián Kirill Komarov, az orosz Roszatom vezérigazgató-helyettese.
Előadásában jelezte: a Roszatom meggyőződése, hogy az SMR-technológiák a globális energetikai átalakulás kulcsfontosságú elemeivé válnak, használatukkal ezenfelül további szén-dioxid-kibocsátás előzhető meg. A Roszatom ma már az SMR-t tekinti a jövőbeli energiamix megbízható elemének, a folyamatos áramtermelés egyik megoldásának. Az SMR alkalmas az intenzív szén-dioxid-kibocsátó technológiák leváltására is. Mindezt persze különösen azokon a területeken, amelyek nem igényelnek vagy nem tudnak nagy atomerőműveket építeni. A sorozatgyártásban készülő SMR-ek telepítése már észszerű választásnak ígérkezik, több okból is.
Ilyen előny, hogy a kis atomreaktorokkal a fogyasztók évtizedekre előre megjósolhatják az áram árát. Az elmúlt évek egyértelműen bizonyították az atomenergia-termelés stabilitását a gyorsan változó üzemanyagárak világában. További érv, hogy a tüzelőanyag aránya a villamos energia költségében a fosszilis tüzelőanyagok esetében eléri a 80 százalékot, míg a nukleáris energiahordozók esetében csak a 10 százalékot. Ezért, még ha az urán ára rendkívüli mértékben meg is emelkedik, a fogyasztó alig venné észre a villamosenergia-költségek változását. Kedvező az is, hogy az SMR-ek rövid idő alatt építhetők fel, továbbá hogy modulárisak.
Az SMR előnyei:
A nukleáris reneszánsz hátterében az energiaügynökségek egyetértenek abban, hogy az SMR-ek 2040-ig körülbelül 35 gigawattnyi teljesítményt képviselnek majd. Jelenleg világszerte körülbelül 70 SMR-projektet terveznek. A Roszatom háromféle SMR-en dolgozik: úszón, szárazföldin és egy nagyon kis moduláris reaktoron.
Kirill Komarov hangsúlyozta, hogy az SMR-megoldás magja nem új, hanem azon a RITM reaktortechnológián alapul, amelyet a múlt század közepe óta használnak az atom-tengeralattjárókon és -jégtörőkön. A RITM reaktorok teljes üzemideje már több mint 400 reaktorév. Jelenleg három, egyenként két RITM-reaktorral hajtott jégtörő üzemel, és további kettő épül. Egy megnövelt kapacitású RITM-reaktor működik a Rossziján, a társaság legkorszerűbb jégtörőjén.
A Roszatom úszó atomerőműve már négy éve termel áramot és hőt Pevekben, Oroszország legészakibb városában. A sorozatgyártás alapja éppen a peveki projekt. A Roszatom négy úszó SMR-t épít, ezek a tervek szerint Bajmszkaja, a világ egyik legnagyobb rézlelőhelyének fejlesztéséhez szükséges energiaforrássá válhatnak.
A vezérigazgató arról is beszélt, hogy az ügyfél számára a legfontosabb a folyamatos áramellátás, ezért a Roszatom kidolgozta az N+1 koncepciót, vagyis azt, hogy az állandó működés érdekében egy gépegységnek mindig kell lennie raktáron.
A szárazföldi SMR-ek sorozatgyártásának a jakutföldi beruházás az alapja a Roszatomnál, amely azonban rájött, hogy a bizonyos célokra és feladatokra az alapmegoldásnak számító 100 megawattos kapacitás néha túlzás. Például a Szovinoje aranylelőhelyre elég az ottani elvárás szerint fejlesztett, nagyon kicsi moduláris reaktor, 10 megawatt elektromos kapacitással. Üzembe helyezése 2030-ra várható.
Itt nézheti meg, hogyan épít a Roszatom szárazföldi, kis moduláris atomreaktort:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.