Az Építési és Közlekedési Minisztérium és a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. konzorciuma megvalósította a „Stratégiai gerincvezeték létesítése és energiahatékonysági fejlesztések a BKM Nonprofit Zrt. távhő-rendszereiben” nevű pályázat első szakaszát, amelyhez 2,766 milliárd forintos támogatást nyert az uniós Kehop pályázaton. A pénz a költségek felét fedezte a BKM-hez tartozó Főtáv közleménye szerint.
A budapesti épületeket nagyrészt helyi, gázüzemű berendezések látják el hővel, amelyek azonban a levegőt is szennyezik. A levegő minősége azonban jelentősen javítható a fővárosi távfűtési hálózat bővítésével, a távhővezetékek és hőközpontok korszerűsítésével, valamint új fogyasztók távhőrendszerbe kapcsolásával. A távfűtés ugyanis a sűrűn lakott városrészekben nem jár helyi égéstermékek kibocsátásával, és energetikailag hatékonyabb is az elavult helyi hőtermelésnél. Ezért a sűrűn lakott városrészek életminősége szempontjából különösen előnyös.
A projekt során a Főtáv a Belváros északi részének távhőellátása érdekében bővítettük, illetve megépítette a XIII. kerületi Radnóti Miklós utca és az V. kerületi Markó utca közötti, közel 700 méter hosszú stratégiai jelentőségű Pannónia utcai vezeték I. ütemét.
A munkálatok eredményeként Budapest legsűrűbben lakott részein 11 új fogyasztó csatlakozott a távhőre, összesen 14,61 megawatt csúcshőteljesítmény-igénnyel.
A távfűtést választották Budapest jelentős lakáspiaci fejlesztéseként
Az újonnan épült irodaházak közül például
A fentieken túl a távhőhálózatra csatlakozott
A pályázat részeként felújítottak 63 elavult elavult hőközpontot, amelyeknek ezután jelentősen csökken az áramfelhasználása, a korszerűsítéssel elérhető hőmegtakarításnak köszönhetően pedig tovább mérséklődik a fővárosi távhőszolgáltatás primer energia szükséglete.
A projekt megvalósítása során 2021-2022-ben újabb 213 helyszínen vontak távfelügyelet alá hőközpontokat. A hőközponti távfelügyelettel javítható a távhőszolgáltatás minősége, ügyfélközpontúsága és energetikai hatékonysága, az üzemeltetés költségei pedig csökkenhetnek.
A fentieken túl a Főtáv korszerűsített hat távhővezeték-szakaszt 880 nyomvonal méter hosszon. A primer vezetékhálózat ezen szakaszai 40 év feletti korukból következően műszakilag elavultak, gyakran okoztak üzemzavart. A vezetékszakaszok és a kapcsolódó szerelvények technológiaváltó felújításának köszönhetően a hőveszteségek jelentősen csökkentek, a távhőellátás üzembiztonsága pedig javult. A piacbővítésnek és az energiahatékonyság növelésének köszönhetően évente 76414,29 gigajoule-lal csökkenthető a primerenergia-felhasználás, és 5155,1 tonnával a széndioxid-kibocsátás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.