Tavaly mintegy 2 milliárd liter benzin és 3,6 milliárd liter gázolaj fogyott Magyarországon a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) összesítése szerint. Az előbbi adat valamivel nagyobb, az utóbbi kisebb a 2021-esnél. A mostani számokat azért célszerű a két évvel ezelőttiekhez hasonlítani, mert a 2021-esek döntően ugyanúgy piaci körülmények közepette keletkeztek, mint a 2023-asok, viszont a 2022-esek a literenként 480 forintos hatósági ár által élénkített környezetben.
Magyarországon mintegy kétezer benzinkúton lehet tankolni. A benzinforgalomnak mintegy 75 százaléka, a gázolajforgalomnak pedig közel 70 százaléka a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) töltőállomásain történik. A szövetség tagjainak úgynevezett színes kútjai benzinből a 2021-esnél 0,11 milliárd literrel többet adtak el, míg az országos bővülés csak 0,04 milliárd liter volt. Eszerint a szakma nagyjai tavaly a kisebb riválisaik rovására erősödtek. Hasonló volt a helyzet a gázolaj terén: a MÁSZ gázolaj-értékesítése úgy maradt a 2021-es szinten, hogy közben az országos eladások 0,10 milliárd literrel estek.
Ezeket az eltéréseket a Világgazdaság érdeklődésére a MÁSZ főtitkára, Grád Ottó nem tartotta jelentősnek, de hangsúlyozta, hogy még időre van szükség az üzemanyag-piac visszarendeződéséhez. Mint emlékeztetett, az arányok a hatósági árak 2021 őszi megjelenésétől tolódtak el. Akkor ugyanis elveszett a kis diszkontkutak vonzereje, hiszen az árstop idején a színes kutaknál is az egységes, viszonylag alacsony áron lehetett tankolni. Az ársapka ugyan 2022. decemberében megszűnt, de nem minden autós tért vissza azonnal az általa korábban látogatott, olcsóbb benzinkúthoz, és változtak a tankolási szokások is. Emellett végleg kiesett néhány kis, fehér kút a piacról. A számukról nincs hivatalosan közzétett adat, de a MÁSZ főtitkára 1-1,5 százalékról tud.
Bár ez az arány a mintegy 2 ezer töltőállomásra vetítve nem tűnik soknak, az érintett, jellemzően családi vállalkozások számára tragédia
– jelentette ki Grád Ottó.
A kis töltőállomások feje azonban nem csak az ársapka miatt fáj. Komoly ellátási nehézségeik is voltak. Ez abból fakadt, hogy miután az ársapka időszakában a nagykereskedőknek nem érte meg a feltétlenül szükséges mennyiségen felül üzemanyagot importálni, a diszkontkutak kizárólag a hazai finomítóval is rendelkező Moltól vásárolhattak. Ám panaszuk szerint a piacvezető Moltól a vele leszerződött mennyiségnek csak egy részét kapták meg, vagy semennyit, erről már 2022 végén nyilatkozott a Világgazdaságnak Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének (FBSZ) elnöke. A Molnak – akkori reagálása szerint – előbb a saját töltőállomásait, és korábbi partnereit kellett ellátnia, és a százhalombattai termelése sem végtelen. A probléma az FBSZ tagjainak további panaszaival kiegészülve mára odáig vezetett, hogy a szövetség a Gazdasági Versenyhivatalhoz és az Európai Unió Versenyhatóságához is beadvánnyal fordult a Mol 2022-es üzemanyag-árstop alatti intézkedései miatt, erről a Népszava számolt be.
Grád Ottó heti, legfeljebb havi kitekintésben nem látja okát jelentősebb üzemanyagár-változásnak – a Világgazdaság ugyanis a hazai üzemanyagárak belátható időn belül várható alakulásáról is kérdezte a MÁSZ főtitkárát –, de néhány tényezőre felhívta a figyelmet.
Várhatóan márciustól érhetők el a szövetség által február végére ígért azon információk, amelyek a tagvállalatok kútárainak alakulását mutatják – válaszolt Grád Ottó. A kiskereskedelmi tényadatok alapvetően a MÁSZ-os töltőállomások üzemeltetőitől érkeznek, a szövetségnél ezekből képeznek majd egy MÁSZ-jellemzőt a benzin és a gázolaj esetében is.
Fontos, hogy ezek történeti, „legfrissebb múlt idős” értékek lesznek, senki nem számítson előző hétvégi záró számokra.
A cél azt megmutatni, hogy nagyjából hol tart éppen a piac. Az aktuális értékek közlésének a főtitkár szerint egyébként is versenyjogi kockázata lenne. A jelzett adatok közléséről azért döntött az ÁSZ, mert sok oldalról és gyakran érkeznek olyan elemzések, ár-összehasonlítások, amelyek tévesek, vagy nem reálisak. A MÁSZ olyan információt tesz majd közzé, amely rajta számon kérhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.